Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

REGION

Mieszkańcy wypowiedzą się na temat strategii rozwoju województwa

czwartek, 13 sierpnia 2020 15:39 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Rozpoczynają się konsultacje społeczne nad projektem Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+. Jego główne cele to rozwój inteligentnej gospodarki, region przyjazny środowisku oraz budowanie bezpiecznej wspólnoty regionalnej. Mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi i opinie do dokumentu do końca września tego roku.

Prace Sejmiku nad projektem zainaugurowało posiedzenie Komisji Strategii Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą, której przewodniczył Grzegorz Banaś.

– Dokument definiuje nasze słabe i silne strony, próbuje odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób wzmocnić te słabe oraz jak region świętokrzyski ma odpowiadać na wyzwania, które przed nim stoją – mówi Grzegorz Banaś.

Marszałek województwa Andrzej Bętkowski podkreśla, że projekt ten jest bardzo ważny dla województwa i uwzględnia zasady unijne.

–  Powinniśmy się liczyć z priorytetami, jakie narzuca nam Unia Europejska, ale musimy też zwracać uwagę na uwarunkowania krajowe – zaznacza marszałek Bętkowski.

Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, informuje, że w strategii zostały uwzględnione trzy główne cele.

– Pierwszy to rozwój gospodarki, w ramach którego będziemy realizowali projekty, takie jak na przykład dalsza rozbudowa kampusu Głównego Urzędu Miar. Drugi to przyjazny dla środowiska czysty region, który pokazujemy jako dobre miejsce do życia dla młodych ludzi. Trzeci to wspólnota i bezpieczna przestrzeń, które łączą ludzi. Tu znajdą się wszystkie kwestie dotyczące kapitału społecznego, połączenia drogowe, kolejowe i sprawne zarządzanie regionem – wylicza dyrektor Sułek.

Dokument będzie obejmował także sferę zdrowia.

– To szczególnie ważne w czasie trwającej pandemii, ale też w kontekście starzenia się społeczeństwa i możliwości skutecznej walki za pomocą nowoczesnych technologii z chorobami nowotworowymi – podkreśla Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa.

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii ma powstać centrum badań molekularnych lub centrum inżynierii genetycznej, które będzie się zajmowało m.in. diagnostyką i leczeniem pacjentów.

Jednym z kluczowych elementów dokumentu jest lista projektów, które będą realizowały założenia Strategii.

– W toku konsultacji z samorządami wpłynęło około 350 różnych projektów. Chcemy je zidentyfikować, żeby się dowiedzieć, które w największym stopniu realizują założenia tej strategii. Do kluczowych projektów należą również m. in. pomysły aktywizacji Ponidzia, przygotowywania na terenie województwa obszarów inwestycyjnych i rozszerzenia tzw. obszarów strategicznej interwencji, które mają do rozwiązania podobne problemy i stawiają sobie podobne cele rozwojowe – tłumaczy dyrektor Sułek.

Mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi do projektu na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego do 30 września. Oprócz tego odbywać się będą także spotkania w poszczególnych powiatach województwa. Pierwsze z nich będzie 19 sierpnia na Politechnice Świętokrzyskiej.

Uchwała w sprawie przyjęcia strategii województwa świętokrzyskiego 2030+ trafi pod obrady Sejmiku na początku grudnia. Ma zostać przyjęta do końca roku.

Harmonogram spotkań:

  1. Dla podmiotów z Kielc i powiatu kieleckiego:

19 sierpnia 2020 r. godz. 10:00,

Kielce, Aula Główna Politechniki Świętokrzyskiej, al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 7.

  1. Dla podmiotów z powiatów starachowickiego i ostrowieckiego:

20 sierpnia 2020 r. godz. 10:00,

Starachowice, Starachowickie Centrum Kultury, ul. Radomska 21.

  1. Dla podmiotów z powiatów skarżyskiego i koneckiego:

25 sierpnia 2020 r. godz. 10:00,

Skarżysko-Kamienna, Miejskie Centrum Kultury, ul. Słowackiego 25.

  1. Dla podmiotów z powiatów jędrzejowskiego, włoszczowskiego i pińczowskiego:

27 sierpnia 2020 r. godz. 10.00,

Jędrzejów, Miejskie Centrum Kultury, aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 3.

  1. Dla podmiotów z powiatów sandomierskiego, opatowskiego i staszowskiego:

2 września 2020 r. godz. 10:00,

Sandomierz, Zamek Królewski, ul. Zamkowa 12.

  1. Dla podmiotów z powiatów buskiego i kazimierskiego:

4 września 2020 r. godz. 10:00,

Busko-Zdrój, sala konferencyjna Sanatorium Marconi, ul. 1 Maja.

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Z uwagi na stan epidemii, konieczna jest wcześniejsze dokonanie zgłoszeń przez formularz kontaktowy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO