Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Mieszkańcy świętokrzyskiego zarabiają więcej. Ale… więcej muszą także wydawać

czwartek, 06 lutego 2020 15:12 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w naszym województwie wzrosło o siedem procent – ale podwyżki dotyczą także wielu artykułów i usług. Więcej zapłacimy za podstawowe artykuły spożywcze, wizytę u lekarza, czy paliwo.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, nasze wynagrodzenia są wyższe. Najbardziej wzrosły płace w budownictwie – o ponad dwanaście procent. Wyższe pensje otrzymują także pracownicy administracji (o dziesięć procent) i przetwórstwa przemysłowego (o ponad osiem procent). Mniejsze wynagrodzenia wypłacono natomiast pracującym w obsłudze rynku nieruchomości (o cztery i pół procenta), transporcie i gospodarce magazynowej (o cztery procenty) oraz działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (o 0.6 procenta).

Przeciętne wynagrodzenie brutto w przemyśle wyniosło w ubiegłym roku 4665,06 złotych. W zakwaterowaniu i gastronomii – 3307,08 zł, w budownictwie - 4173,58 zł, a w informacji w komunikacji - 4650,11 zł. Pracownicy sekcji administrowania i działalności wspierającej średnio zarabiają 2913,75 złotych.

Czy w naszych portfelach zostaje więc więcej pieniędzy? Niekoniecznie, bo podrożało sporo podstawowych produktów żywnościowych. Najbardziej pieczywo i produkty zbożowe – kasza jęczmienna kosztuje aż siedemnaście procent więcej, mąka pszenna – niemal piętnaście procent. Chleb pszenno-żytni jest droższy o prawie trzynaście procent, a bułka pszenna o aż siedem procent. Oprócz tego więcej płacimy za wędliny i produkty mięsne. Kiełbasa wędzona kosztuje o piętnaście procent więcej, mięso wieprzowe – dwadzieścia cztery procent, a gotowana szynka wieprzowa aż dwadzieścia sześć procent.

Czy za coś płacimy mniej? Okazuje się, że tańszy jest jedynie ser twarogowy – kosztuje jeden procent mniej, śmietana – pół procenta, a ser dojrzewający – dwa procent. Mniej trzeba zapłacić także za kawę mieloną – o osiem procent, a za czekoladę mleczną – o jeden procent.

Niestety, nie tylko za artykuły żywnościowe musimy zapłacić więcej. Wizyta u lekarza specjalisty jest droższa o ponad dziewięć procent, gazeta lokalna o niemal osiem procent, a benzyna silnikowa bezołowiowa o cztery procent.

Tańsze są za to bilety do kina – o ponad trzynaście procent, tyle samo natomiast zapłacimy za przejazd taksówką czy za bilet komunikacji miejskiej.

Gdzie mieszkańcy świętokrzyskiego najczęściej znajdują zatrudnienie? Okazuje się, że mężczyźni dominują wśród robotników przemysłowych (90 procent),a także przedstawicieli władz publicznych, wyższych urzędników i kierowników (65 procent). Natomiast więcej kobiet jest zatrudnionych w branżach związanych z usługami i sprzedażą (71 procent), panie przeważają wśród specjalistów (70 procent) oraz techników i średniego personelu (63 procent).

Sektorem w którym najchętniej pracujemy jest przemysł – w ostatnim kwartale ubiegłego roku, w tej branży było zatrudnionych około 67 tysięcy osób ze świętokrzyskiego. Oprócz tego popularnością cieszy się handel, budownictwo, transport, administrowanie i działalność wspierająca a także gastronomia. Wzrost zatrudnienia widoczny jest w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (o 23.2 procent w stosunku do ubiegłego roku). Spadek liczby zatrudnionych miał miejsce natomiast w informacji i komunikacji – o aż dziesięć procent.

Ludność aktywna zawodowo stanowiła pod koniec ubiegłego roku niemal 53 procent mieszkańców naszego województwa. Mimo rosnących cen wielu produktów, kupujemy coraz więcej – sprzedaż detaliczna wzrosła w skali roku o siedem procent, natomiast sprzedaż hurtowa – o prawie dziesięć procent.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO