Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Mauzoleum otwarte w listopadzie?

piątek, 25 września 2020 13:19 / Autor: Beata Kwieczko
Facebook Mauzoleum
Beata Kwieczko

Dobiegają końca prace w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, zaprojektowanym przez pracownię Nizio Design International. Obecnie trwa montaż i adjustacja wystawy stałej.

Jak informuje Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, wykonawcy montują plansze graficzne i opisowe, gabloty oraz multimedia. – Sprawdzane jest też funkcjonowanie audioprzewodników i infokiosków. Etap ten zostanie zakończony prawdopodobnie do 20 października – mówi dyrektor Sikora.

Z kolei do końca września mają trwać poprawki przy pracach budowlanych. – Dobre efekty przyniosło uszczelnienie stolarki okiennej, bo udało się opanować przecieki, które powstały po ulewnych deszczach. Obecnie urządzany jest także teren wokół Mauzoleum – dodaje Jarosław Karyś, wicedyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.

Obiekt zostanie otwarty prawdopodobnie w listopadzie.

Przypomnijmy. Prace nad budową Mauzoleum rozpoczęły się w 2010 roku. Celem projektu autorstwa Nizio Design International, który rok wcześniej zdobył pierwszą nagrodę w konkursie ogłoszonym przez Muzeum Wsi Kieleckiej, było stworzenie warunków do upamiętnienia ofiar pacyfikacji wsi z 12 lipca 1943 roku. Jego twórcy chcieli połączyć program funkcjonalno-użytkowy architektury z wyrazistą rzeźbiarską formą i symboliczną wymową muzeum-pomnika pamięci. Mauzoleum zostało uznane za jeden z najciekawszych kulturalnych projektów architektonicznych na świecie.

Obiekt miał być otwarty we wrześniu ubiegłego roku, ale nastąpiło opóźnienie spowodowane zmianami wykonawcy, poprawkami i innymi utrudnieniami.

Ostatni etap inwestycji w Michniowie będzie kosztował ponad 21 milionów złotych. Prawie 12 milionów pochodzi ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W sumie budowa Mauzoleum ma pochłonąć około 40 milionów złotych.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO