Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Krajowa plaga os

piątek, 24 sierpnia 2018 11:22 / Autor: Weronika Grela
Weronika Grela

Fala upałów, która znajdowała się nad Polską, sprzyjała aktywności os. Skutkiem obecności tych owadów są użądlenia, na które skarży się coraz więcej mieszkańców naszego kraju. Na szczęście w naszym województwie nie odnotowano plagi os.

Mimo wszystko, przypominamy, że zazwyczaj użądlenie jest niegroźne i powoduje jedynie zaczerwienienie, ból lub pieczenie. W skrajnych przypadkach użądlenia mogą doprowadzić jednak do wstrząsu anafilaktycznego. - Często mamy rumień, świąd, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu użądlenia przez pszczołę lub osę. U niektórych osób, może wystąpić wstrząs anafilaktyczny lub łagodniejsza forma, czyli anafilaksja. Są to ciężkie, zagrażające życiu uogólnione reakcje nadwrażliwości na jad - powiedział dr n. med. Zdzisław Domagała, kierownik pierwszej kliniki pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

Pamiętajmy, że objawy postępują szybko i mogą pochodzić z wielu narządów. - Jeżeli objawy są miejscowe to wystarczą zimne okłady i podanie leków antyhistaminowych. Natomiast jeśli one narastają to dobrze jest się skontaktować z lekarzem - dodał dr n. med. Zdzisław Domagała.

Również Główny Inspektorat Sanitarny opublikował rady dotyczące uchronienia się przed ukąszeniem. GIS przypomina, że żądlące owady wybierają kolory ciemne, więc aby zmniejszyć ryzyko użądlenia, lepiej nosić ubrania o jasnych kolorach. Najlepiej unikać silnych perfum, płynów po goleniu, innych wonnych preparatów.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO