Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Konsultowali przyszłość polityki regionalnej

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Konsultowali przyszłość polityki regionalnej

Kielce / 10 stycznia 2019 / Tekst

Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego była tematem konsultacji jakie odbyły się w budynku Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Projekt to inicjatywa Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Konsultacje odbywają się w całej Polsce. KSRR to strategia, która opisuje wyzwania rozwojowe pod kątem różnorodności regionów, określa cele polityki regionalnej oraz najważniejsze działania i zadania. – To taka Biblia polityki regionalnej. Oddajemy dokument, który zmienia optykę patrzenia na rozwój Polski. Chcielibyśmy wprowadzić istotne rozwiązania organizacyjne i finansowe, pozwalające na sprawniejsze sięganie po środki nowej polityki spójności po roku 2020 – mówi minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. – Przede wszystkim najważniejszym wyzwaniem są kwestie finansowe. Jesteśmy w trakcie negocjowania programów na nową perspektywę – dodaje.

Dokument tworzony jest od 2017 roku. Trwają prace nad budżetem całego projektu. – Dokument będzie stanowił wyjście do aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego, która jest dla nas bardzo przychylna. Stawia przede wszystkim na strategiczne wsparcie obszarów Polski wschodniej, małych i średnich miast, ale także dla obszarów wiejskich i zmarginalizowanych miejscowości – zauważa Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

W konsultacjach wzięli udział przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, ale również Bartłomiej Dorywalski, wicewojewoda świętokrzyski oraz posłowie i senatorowie z naszego regionu. – Strategia Rozwoju Regionalnego obejmuje nasze małe ojczyzny, nasze gminy i miasta stąd te konsultacje są niezwykle ważne, aby nasze lokalne potrzeby zostały również uwzględnione w strategii rozwoju całego województwa. Dlatego tu jesteśmy i bierzemy udział w tym spotkaniu - uważa Małgorzata Sobieraj, sekretarz gminy Bodzechów. – Nic o nas bez nas, a więc wiadomo, że trzeba uczestniczyć w wydarzeniu, podczas którego planujemy przyszłość. Jestem zainteresowany tym, żeby swoje cele umieścić w strategii – zaznacza Tadeusz Sułek, wójt gminy Złota. Z kolei Cezary Błach, burmistrz miasta i gminy Suchedniów podkreśla fakt, że w trakcie tego typu inicjatyw osoby tworzące dany dokument poznają potrzeby samorządów.

Zaproszenie na konsultacje przyjęli także reprezentanci instytucji oraz organizacji pozarządowych, którzy chcieli pokazać przedstawicielom ministerstwa swoje, często bardzo ciekawe, pomysły. – Chcielibyśmy zwrócić uwagę na sytuację międzynarodową. Województwo świętokrzyskie powinno się odnaleźć w zmieniającym się świecie. Nasz region stoi na trzech pasach nowego jedwabnego szlaku. Warto już myśleć jak to wykorzystać, ponieważ nasz udział w projekcie wpłynąłby na rozwój infrastruktury, zatrudnienie, przyrost demograficzny i stabilizację życiową – mówi Grzegorz Dorobek z Fundacji im. Michała Boyma.

Ogólnopolskie konsultacje zakończą się 24 stycznia.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna