Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Kolorowo i pysznie w Tokarni. Znów obchodziliśmy Święto Chleba

niedziela, 06 września 2020 16:38 / Autor: Adrianna Linertowicz
Fot. Muzeum Wsi Kieleckiej
Adrianna Linertowicz

Jedna z najpiękniejszych imprez organizowanych przez Muzeum Wsi Kieleckiej znów zawitała do Tokarni. Mowa oczywiście o dorocznym Święcie Chleba. Wydarzenie nawiązuje do tradycji panujących na dawnej wsi, związanych z zakończeniem żniw.

Podczas tegorocznego Święta Chleba goście mogli spróbować przepysznych wyrobów piekarskich, kupić regionalne rękodzieło i posłuchać folkowych przebojów. Jednocześnie mieli możliwość obserwowania wiele pokazów obrzędowych i przyjrzenia się tradycyjnym pracom związanym ze żniwami – młóceniu cepami, przemiałowi zboża na żarnach czy wypiekaniu podpłomyków w Chałupie z Daleszyc.

Wydarzeniu towarzyszyła nastrojowa oprawa muzyczna. Wystąpili m.in. Zespół Ludowy Bolechowiczanie, Zespół Pieśni i Tańca Skokotliwi, Domaszowianie, Kapela Edwarda Goli, KGW Sukowianki znad Lubrzanki, Kapela Świętokrzyska, Kapela Działoszacy oraz zespół Axis Band.

Było również wiele innych atrakcji, jak chociażby warsztaty wykonywania lalek ze słomy oraz wystawa królików rasowych, która została przygotowana przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Królików Rasowych oraz Drobnego Inwentarza. Jak co roku, uruchomiono także zabytkowy wiatrak z Dębna. Etnograf Leszek Gawlik opowiedział również publiczności o pracy młynarzy oraz o wierzeniach, które wiązały się z młynami.

Wydarzenie otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Chleb w polskiej tradycji ludowej”.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO