Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Kolejne wsparcie dla jednostek OSP w regionie

poniedziałek, 28 września 2020 14:10 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

61 jednostek OSP z województwa świętokrzyskiego otrzymało promesy na zakup sprzętu do ratowania ludzkiego życia i mienia z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.  Dodatkowo OSP w Przyłogach w powiecie koneckim dostało 400 tysięcy złotych, które przeznaczy na zakup nowego wozu gaśniczego.

Jak podkreśla Ryszard Gliwiński, prezes WFOŚiGW, w tym roku instytucja dofinansowała 348 jednostek OSP w regionie. – Wsparcie jest możliwe dzięki dobrej współpracy NFOŚiGW w Warszawie, Ministerstwa Klimatu, MSWiA oraz naszych świętokrzyskich parlamentarzystów – mówi prezes.

Jak zaznaczyła wiceminister sportu, Anna Krupka, obecny rząd traktuje bezpieczeństwo obywateli jako priorytet. – Nie ma miesiąca abyśmy nie przekazywali dobrych informacji tutaj, w WFOŚiGW w Kielcach,  szczególnie dla OSP. Druhowie ochotnicy w dzień i w nocy, o każdej porze stoją na straży życia, zdrowia i dobytku mieszkańców województwa świętokrzyskiego. W OSP Przyłogi była największa frekwencja w naszym województwie w drugiej turze wyborów, gratuluję mobilizacji mieszkańców, czego efektem jest dziś przekazanie wozu – mówiła wiceminister Krupka.

Poseł Bartłomiej Dorywalski, podziękował druhom za ich oddaną służbę. – Zawsze możemy na was liczyć, a bez was ochrona przeciwpożarowa w naszym województwie  nie mogłaby się powieść. Nigdy nie ustajcie w pracy na rzecz drugiego człowieka – zaznaczył poseł Dorywalski.

Poseł Andrzej Kryj zauważył, że choć przekazane dziś na ręce strażaków promesy nie są wysokie, to podnoszą bezpieczeństwo mieszkańców regionu. – W przypadku gdy potrzeba kupić np. piłę czy drabinę ta kwota  pozwala zabezpieczyć takie drobne potrzeby, a co za tym idzie - w sposób szybszy i skuteczniejszy pomagać – dodał poseł Kryj.

Senator Krzysztof Słoń podkreślił, że wsparcie przekazane na rozwój OSP to bardzo dobrze zainwestowane pieniądze. – Te środki dają możliwość spokojniejszej, bezpieczniejszej i skuteczniejszej służby. Chciałbym, aby tradycja przekazywania pieniędzy dla OSP towarzyszyła nam dalej  – dodał senator Słoń.

Wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak, zaznaczył, że druhowie z OSP ramię w ramię ze strażakami z PSP uczestniczą w akcjach gaśniczych. – Mam nadzieję, że sprzęt zakupiony za przekazane dziś promesy, będzie podnosił bezpieczeństwo podczas akcji gaśniczych – stwierdził wojewoda.

– Ten rok jest rekordowy jeśli chodzi o liczbę przekazanych do OSP wozów. Wiem, że zarówno samochody, jak i środki finansowe zostaną wykorzystane w jak najlepszy sposób – powiedział bryg. Grzegorz Rajca, zastępca komendanta świętokrzyskiego PSP.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w tym roku przekazał blisko 11 milionów złotych wsparcia dla jednostek państwowej i ochotniczej straży pożarnej.

Tag:
Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO