Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Kadrówka już wyruszyła

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Kadrówka już wyruszyła

świętokrzyskie / 06 sierpnia 2018 / Tekst

Dziś z krakowskich Oleandrów wyruszył 53. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Jak co roku śladami formacji utworzonej w 1914 roku przez Józefa Piłsudskiego, podążają członkowie organizacji strzeleckich, harcerze, żołnierze, a także osoby cywilne. W tegorocznym marszu bierze udział około 400 osób.

Uczestnicy marszu po drodze odwiedzą kilka miejscowości związanych z czynem legionowym i niepodległościowym. Przenocują w Słomnikach, Miechowie, Wodzisławiu, Jędrzejowie, Choinach i Chęcinach. Do Kielc dotrą 12 sierpnia.

- Zgrupujemy się jak co roku przy ulicy Szczepaniaka, ale ze względu na remont nie będziemy wchodzić w ulicę Ściegiennego. Na cmentarz uda się tylko delegacja marszu. Następnie przejdziemy pod historyczną kapliczkę, gdzie Czesław Bankiewicz, skaut i jeden z konnych, składał meldunek komendantowi Piłsudskiemu. Potem już tradycyjnie przejdziemy na Plac Wolności, gdzie odbędą się główne uroczystości u stóp pomnika komendanta Piłsudskiego. Stamtąd już bez kawalerii marszowej przejdziemy pod Pałac Biskupi i tam rozformowana zostanie kolumna marszowa, odczytany zostanie też ostatni rozkaz komendanta, będzie apel poległych i salwa honorowa - informuje Dionizy Krawczyński, komendant marszu.

W tym roku około 40 osób zostanie wyróżnionych odznaką lub medalem za wielokrotny udział w marszu. Trzy osoby spośród nich będą uczestniczyć w wydarzeniu po raz 25, za co otrzymają pamiątkowe szable.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna