Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Jakość powietrza w telefonie

wtorek, 03 stycznia 2017 11:51 / Autor: Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

W świętokrzyskim możemy dziś pooddychać powietrzem dobrej lub bardzo dobrej jakości, czego nie można powiedzieć o mieszkańcach Torunia, gdzie stężenie pyłu zawieszonego PM10 osiągnęło poziom alarmowy. Mogliśmy się tego dowiedzieć dzięki aplikacji mobilnej „Jakość powietrza w telefonie” obsługiwanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

- W tej aplikacji znajdują się aktualne wyniki pomiarów prowadzone w ramach państwowego monitoringu powietrza w stacjach automatycznych. Znajduje się w niej mapa, na której zaznaczone są stacje. Kolor zaznaczenia sygnalizuje już wstępną informację o jakości powietrza zarejestrowanego w danej stacji. Mamy też dostęp do danych szczegółowych, dotyczących stężeń substancji szkodliwych. W sytuacjach, gdy stężenia osiągają poziom alarmowy użytkownicy otrzymują alert w postaci SMS-a – wyjaśnia Joanna Jędras, zastępca naczelnika Wydziału Monitoringu Środowiska w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Kielcach.

Dane dla naszego województwa pochodzą ze stacji umiejscowionych w newralgicznych punktach na mapie regionu: z Kielc, Małogoszcza, Sitkówki-Nowin i Połańca. Aplikacja funkcjonuje od roku. Pod koniec grudnia została wyróżniona w II edycji Konkursu Akademii Zarządzania Instytucjami Publicznymi pt.: "Projektowanie usług z uwzględnieniem potrzeb obywateli", organizowanego przez Krajową Szkołę Administracji Publicznej w Warszawie. Aplikację można pobrać ze strony:

http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/mobile_app

***
Aplikacja została uznana za jedną z najlepszych usług uwzględniających potrzeby Polaków. Prezentowane w niej dane dla naszego województwa pochodzą z najbardziej newralgicznych punktów na mapie regionu.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO