Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Inwestycja drogowa za 175 mln zł. Powstanie obwodnica Daleszyc i Sukowa

piątek, 15 września 2017 15:46 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
fot. kielce.uw.gov.pl
Dariusz Skrzyniarz

Za około 175 milionów złotych rozbudowany zostanie 22-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej koło Kielc. Inwestycja dotyczy trasy numer 764 na fragmencie od stolicy regionu do południowo-wschodniej granicy gminy Daleszyce. W ciągu najbliższych dwóch lat powstanie komfortowa droga oraz wyczekiwane obwodnice Sukowa i Daleszyc. Nowy asfalt drogowcy wyleją dzięki unijnemu programowi „Polska Wschodnia”.

137 milionów złotych to kwota jaką Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zdecydowała się dołożyć naszemu samorządowi wojewódzkiemu na tę inwestycję drogową. Dzięki niej rozbudowany zostanie kolejny odcinek drogi w stronę Staszowa, Połańca i dalej województwa podkarpackiego. - Mamy dwa lata na realizację tego zadania. Te 22 kilometry zostały podzielone na dwa odcinki. Pierwszy z nich to obwodnica od Sukowa do Kranowa. Drugi etap to budowa obwodnicy Daleszyc i drogi w stronę Rakowa. Myślę, że w ciągu miesiąca powinniśmy rozstrzygnąć przetarg i podpisać umowy z wykonawcami - mówi Damian Urbanowski, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Rozwój infrastruktury jest istotny dla naszego województwa. Nowoczesne i odpowiednio poprowadzone drogi nie tylko poprawiają wygodę podróży. Są one ważne dla lokalnego i ponadregionalnego biznesu. - Projekt drogi 764 jest częścią większego zamierzenia inwestycyjnego. Celem przedsięwzięcia jest włączenie tej drogi do sieci TEN-T i sieci dróg krajowych - wyjaśnia wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Rozbudowa drogi 764 wraz z budową obwodnic to długo wyczekiwana inwestycja. Od lat domagali się jej mieszkańcy podkieleckich miejscowości, dla których duży ruch jest uciążliwy. - Już w latach 70. ubiegłego wieku podejmowane były zaprojektowania i wybudowania takiej obwodnicy, co prawda dużo mniejszej ale ten pomysł towarzyszy nam od dawna. Jeśli chodzi o zasadność inwestycji, to poprawi się bezpieczeństwo. Na rynku w Daleszycach jest ogromny ruch. Wiemy, że od kilku do kilkunastu tysięcy samochodów codziennie przemierza ten odcinek. Niestety, zdarzały się wypadki, również śmiertelne mówi Dariusz Meresiński, burmistrz z Daleszyc.

Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich już przeprowadził nabór ofert na wykonanie inwestycji. Do konkursu stanęło sześciu oferentów. Każdy z nich złożył swoją propozycję wykonania zarówno na pierwszy jak i drugi fragment drogi.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO