Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

I ty możesz zdecydować, jak będą wyglądały nowe paszporty

czwartek, 03 sierpnia 2017 15:11 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
fot. kielce.uw.gov.pl
Dariusz Skrzyniarz

Zdecyduj jak będzie wyglądała książeczka paszportowa. Trwa internetowy plebiscyt pod hasłem „Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018” ogłoszony z okazji nadchodzącej setnej rocznicy odzyskania niepodległości. W głosowaniu internautów wyłonionych zostanie sześć motywów, które w przyszłym roku trafią na strony wizowe nowych dokumentów.

Na trzynastu zaproponowanych grafikach uwiecznione zostały osoby, miejsca czy wydarzenia ważne dla odzyskanie przez nasz kraj niepodległości. Swoich faworytów wybierzemy za pośrednictwem strony zaprojektujpaszport.gov.pl. - W ten sposób chcemy uczcić pamięć osób, które swoje życie oddały za Polskę i za to, abyśmy dziś mogli żyć w niepodległym kraju. Taki paszport, prócz tego, że będzie doskonały technicznie, stanie się elementem wizerunku kraju, naszej tożsamości narodowej i patriotyzmu - mówi wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

W nowych paszportach znajdą się nowe zabezpieczenia przed fałszerstwami. - Z punktu widzenia naszej działalności i prowadzonych kontroli to bardzo istotne. Mamy przypadki fałszerstw dotyczących umieszczania w paszportach nieprawdziwych wiz państw obcych. To dotyczy raczej dokumentów okazywanych przez cudzoziemców - mówi major Grzegorz Otręba, komendant Straży Granicznej w Kielcach.

Od początku tego roku do końca czerwca Świętokrzyski Urząd Wojewódzki wydał około 16 tysięcy paszportów. Czas oczekiwania na wyrobienie dokumentu wynosi mniej niż dwa tygodnie.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO