Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Godło źródłem inspiracji. Senatorski konkurs plastyczny rozstrzygnięty

czwartek, 05 kwietnia 2018 15:51 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Polskie godło stało się inspiracją dla młodzieży, która wzięła udział w konkursie plastycznym związanym z obchodami stulecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Konkurs pod hasłem „Orzeł Biały – nasza duma” zorganizowany został przez Kancelarię Senatu RP a w Kielcach odbyło się rozstrzygnięcie regionalnego etapu przedsięwzięcia. Komisja wybrała dwie najlepsze prace. One będą reprezentowały region w ogólnopolskim finale.

Rysunki, witraże, wyklejanki, a nawet rzeźby – takie prace zgłosili do konkursu uczniowie świętokrzyskich szkół. W sumie 215 różnych obiektów. W kategorii dla uczniów podstawówek zwyciężył Łukasz Sieczka ze Szkoły Podstawowej w Bardzie. W kategorii dla młodzieży z placówek ponadpodstawowych najlepsza okazała się praca Weroniki Sobczyk z LO w Opatowie, która nadesłała misternie wykonany, bogaty w szczegóły obraz. - Przedstawiłam historię Polski i zmieniające się godło. Od czasów legendarnych postaci Lecha, Czecha i Rusa, przez koronację Bolesława Chrobrego, bitwę pod Wiedniem aż po odzyskanie niepodległości – mówi Weronika Sobczyk.

W naszym okręgu konkurs zorganizował senator Krzysztof Słoń. Jego zdaniem duża ilość nadesłanych prac jest dowodem na ogromne przywiązanie do symboli narodowych. - Poprzez te prace uczniowie pokazali, że bliskie są im ideały patriotyczne, że kultywują tradycje w swoich domach, w szkołach pod kierunkiem nauczycieli. To niezwykle istotne – komentuje senator Krzysztof Słoń.

Finał konkursu odbędzie się 7 maja w Warszawie.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO