Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Gmina Bałtów rozszerza współpracę z WFOŚ w Kielcach. Mieszkańcy będą oszczędzać wodę

środa, 29 lipca 2020 16:39 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W Urzędzie Gminy w Bałtowie powstał punkt konsultacyjno-informacyjny dotyczący programu "Moja woda", który od lipca realizuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Dzięki niemu mieszkańcy gminy uzyskają pomoc w wypełnieniu wniosków o dopłaty do instalacji zatrzymujących wody opadowe i roztopowe.

Program "Moja woda" jest realizowany od 1 lipca i do tej pory do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach wpłynęło pół tysiąca wniosków na kwotę prawie dwóch milionów złotych.

– Mieszkańcy indywidualni mogą w ramach programu otrzymać pięć tysięcy złotych dotacji do zbiorników na wodę deszczową o minimalnej wielkości dwa metry sześcienne, oczek wodnych, jak również całej instalacji rozprowadzającej wodę na terenie działki – mówi Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Do tej pory osoby zainteresowane mogły składać wnioski w siedzibie WFOŚ w Kielcach. Teraz wypełnią je również w Urzędzie Gminy w Bałtowie, skąd te trafią do Kielc.

– Staramy się, żeby z tego programu skorzystało jak najwięcej mieszkańców naszego województwa, bo oszczędzamy wodę, ale i pieniądze. Nasz pracownik przeprowadził już odpowiednie szkolenie pracownika Urzędu i teraz gmina będzie oferowała pomoc mieszkańcom nie tylko Bałtowa, ale i gmin ościennych – dodaje prezes Gliwiński.

Wójt Bałtowa Hubert Żądło informuje, że gmina współpracuje z Funduszem w Kielcach od ubiegłego roku. Wówczas powstał podobny punkt dotyczący programu "Czyste powietrze".

– Wszyscy borykamy się z problemem suszy. Mamy chwilowe duże opady atmosferyczne, po czym następuje ich odpływ, dlatego powinniśmy gospodarować wodą, aby ją zatrzymywać – stwierdza wójt Bałtowa.

– Dodatkowo, w niewielkiej odległości od nas znajduje się cementownia Ożarów, która prowadzi działalność wydobywczą, co powoduje również obniżenie poziomu wód gruntowych. Dlatego każde zebranie wody jest bardzo korzystne, bo z jednej strony umożliwi to należyte wykorzystanie tej wody i poprawę mikroklimatu, a do tego również obniży koszty zużywania wody przez mieszkańców z wodociągów gminnych. Oprócz tego, poprawi się też wizerunek miejscowości, bo nie są to tylko zbiorniki podziemne, ale np. oczka wodne, które cieszą się dużym zainteresowaniem – tłumaczy wójt.

Podobne zdanie ma na ten temat senator Jarosław Rusiecki z PiS.

– Umiejętne zagospodarowanie wody pozwala oszczędzać pieniądze w gospodarstwach domowych. Podobnie jest z programem "Czyste powietrze" – zauważa.

Poseł PiS Andrzej Kryj twierdzi, że Bałtów jest modelowym przykładem współpracy z Funduszem.

– Władzom gminy zależy na tym, aby mieszkańcy mieli jak najlepszy dostęp do informacji i możliwość złożenia wniosku, bo program jest bardzo korzystny. Do tej pory mieszkańcy, którzy do tej pory często korzystali z wody z sieci do podlewania swoich ogródków musieli za to płacić, a kiedy była susza, nie mogli tego robić. Teraz będą dysponować swoją własną wodą, przez co zaoszczędzą pieniądze – wyjaśnia poseł Kryj.

Mieszkańcy powiatu ostrowieckiego mogą zdobyć informacje na temat programów realizowanych przez WFOŚ w punktach informacyjnych w gminach Bałtów i Kunów. Nowy punkt mieści się w Urzędzie Gminy w pokoju numer 13. Jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 15.

Budżet programu "Moja woda" dla całego kraju wynosi sto milionów złotych. Województwo świętokrzyskie otrzymało cztery miliony złotych. Program będzie realizowany do 2024 roku.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO