Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Gaudeamus najmłodszych

sobota, 21 października 2017 13:48 / Autor: Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

130 najmłodszych w regionie studentów zainaugurowało w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim rok akademicki w ramach Uniwersytetu Dziecięcego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. To już czwarta edycja przedsięwzięcia.

Celem Uniwersytetu Dziecięcego UJK jest stymulowanie rozwoju intelektualnego dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Jak zaznacza profesor Barbara Zbroińska, prorektor do spraw Rozwoju i Finansów, to również sposób na realizowanie społecznej misji uczelni. – Chcemy włożyć wkład w rozwój naszego regionu, a także w to, by edukować dzieci i pokazywać im, jak ciekawy jest świat. Chcemy je też inspirować do tego, by rozwijały swoje zainteresowania. Największym bogactwem regionu jest kapitał ludzki, w który trzeba inwestować od najmłodszych lat – podkreśla prorektor.

Pracę z młodymi słuchaczami bardzo cenią sobie wykładowcy. Jak mówi doktor Anna Wileczek, koordynator Uniwersytetu Dziecięcego, jest to niezwykle fascynujące wyzwanie zawodowe. – Uczymy kreatywności i ciekawego podejścia do nauki. Podsycamy pasje i namawiamy do tego, żeby nie ustawać w swoich dziecięcych poszukiwaniach – wymienia koordynator.

Młodych słuchaczy czeka 9 zjazdów, w czasie których będą mieli okazję uczestniczyć w wykładach i eksperymentach prowadzonych przez pracowników naukowych UJK, a także przedstawicieli świętokrzyskich instytucji związanych z kulturą i nauką. W czasie inauguracji odbył się minirecital młodego wirtuoza gitary, Marcina Patrzałka.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO