Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

[GALERIA] Policja dba o bezpieczeństwo pieszych. Statystyki są tragiczne

środa, 31 lipca 2019 12:49 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

19 ofiar i 113 rannych wśród pieszych – tak wyglądają tegoroczne statystyki ze świętokrzyskich dróg. W trosce o bezpieczeństwo, policjanci prowadzą dziś akcję „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. – Staramy się być tam, gdzie najczęściej dochodzi do potrąceń – mówi podkomisarz Mariusz Bednarski, ekspert Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Działania świętokrzyskich funkcjonariuszy rozpoczęły się o godzinie 6. – Zwracamy szczególną uwagę na relacje pomiędzy pieszymi i kierującymi. Staramy się być tam, gdzie najczęściej dochodzi do potrąceń. Edukujemy i przypominamy, że po dojechaniu do przejścia dla pieszych każdy kierowca jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność. Sami piesi powinni przechodzić przez jezdnię jedynie w wyznaczonych miejscach i mieć świadomość zagrożeń na drogach – podkreśla podkomisarz Bednarski i przyznaje, że do wypadku mogą przyczynić się obie strony w ruchu drogowym. Szczególnie niebezpieczne jest używanie telefonu komórkowego, co rozprasza zarówno kierujących, jak i pieszych.

Na „zebrze” często dochodzi do potrąceń… rowerzystów. Jak mówi ekspert świętokrzyskiej drogówki, wjeżdżanie na przejście dla pieszych jest niedopuszczalne. – Już sama nazwa wskazuje, że nie jest to przejście dla rowerzystów. Powinniśmy do tego miejsca podjechać, zejść i przeprowadzić rower – dodaje i apeluje do rowerzystów o ograniczenie prędkości na wyznaczonych przejazdach.

W tym roku na świętokrzyskich drogach doszło do 129 wypadków z udziałem pieszych. 113 osób zostało rannych, a 19 zginęło. To o pięć ofiar więcej, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO