Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

[FOTO] Sprawdzają przewóz odpadów. Wspólna akcja pięciu służb

wtorek, 24 września 2019 11:16 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Na drodze krajowej nr 7 trwa akcja „Demeter”. Służby kontrolują pojazdy przewożące odpady, sprawdzając ich legalność i oznakowanie.

Działania prowadzone są wspólnie, aż przez pięć instytucji. Zaangażowany w nią jest Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego, Policja, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Krajowa Administracja Skarbowa i Straż Graniczna. – Obstawiamy „siódemkę” na terenie całego województwa. Sprawdzamy poprawność przewozu odpadów. Inspektorzy typują pojazdy z wykorzystaniem samochodów oznakowanych i nieoznakowanych. Dokonujemy kontroli przestrzeni ładunkowej i dokumentacji. Do tej pory nie stwierdziliśmy żadnych nieprawidłowości – tłumaczy Patryk Czuba, wojewódzki inspektor transportu drogowego. W akcji biorą udział również inspektorzy z Radomia.

Z kolei Waldemar Wach, zastępca świętokrzyskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska podkreśla, że równie ważnym problem jest nie tylko sam transport, ale również miejsca, do których odpady są przewożone. – Patrzymy skąd i dokąd zmierzają. Mieliśmy wiele przypadków nielegalnych magazynów i miejsc gromadzenia, szczególnie niebezpiecznych materiałów. Taka akcja pozwala nam na lepszą kontrolę i ograniczanie, często przestępczego, procederu – zauważa i podaje konkretne przykłady, które udało się wykryć dzięki tego typu akcjom. – Głośna sprawa na terenie Agromy w Kielcach, dwa miejsca w gminie Sitkówka-Nowiny, czy Odonów w Kazimierzy Wielkiej – udało nam się tam dotrzeć dzięki kontroli i obserwacji służb – mówi Radiu eM Kielce.

Jednym z kontrolowanych dziś pojazdów kierował pan Zbigniew. Przewoził powypadkowe samochody ze Stanów Zjednoczonych. – Mam wszystkie dokumenty, transport jest odpowiednio zabezpieczony, a auto sprawne. Do tej pory jeździłem autobusem, ale musiałem się przenieść na ciężarówki. Praca trudna, ale bardzo ciekawa – tłumaczy.

W tym roku świętokrzyscy inspektorzy skontrolowali około 150 pojazdów. Nielegalny przewóz odpadów stwierdzono w 14 przypadkach. – Największym problemem jest transport odpadów bez żadnej dokumentacji i brak odpowiedniego oznakowania – zauważa Patryk Czuba.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO