Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

[FOTO] Ruszyła budowa Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich

środa, 29 lipca 2020 09:25 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Dziś podpisano umowę na wykonanie Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich Łysa Góra. Symboliczne wbicie pierwszej łopaty rozpoczęło budowę nowego ośrodka, promującego lokalną historię w nowoczesny sposób. Pierwsi goście kompleksu zwiedzą go w czerwcu 2022 roku.

Inwestycja polega na zaprojektowaniu, budowie i wyposażeniu obiektu, w którym pojawią się między innymi wystawy scenograficzne, multimedialne a także hologramy.  Szlak zwiedzania będzie podzielony na ścieżki i strefy, na których poznamy legendy regionalne, a najmłodsi będą mogli skorzystać z przestrzeni zabaw i rozrywki.

- To miejsce powstanie w wyniku oddolnego ruchu grup zajmujących się turystyką w naszym regionie. Jest to projekt społeczny, który będzie kołem zamachowym nie tylko Nowej Słupi, ale całego regionu. Będziemy promować nasze piękne Góry Świętokrzyskie, a dodatkowo powstaną nowe miejsca pracy dla mieszkańców. Już w ciągu pierwszego roku od otwarcia spodziewamy się około 100 tysięcy zwiedzających. Mamy nadzieję, że ten kompleks turystyczny zmieni oblicze naszego miasta – podkreśla Andrzej Gąsior, burmistrz Nowej Słupi.

Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich Łysa Góra będzie przekazywał wiedzę na temat kultury ziemi świętokrzyskiej tak, by mógł zrozumieć ją każdy, nawet najmłodszy odwiedzający. Będzie można skorzystać z kina 3D, sklepu z pamiątkami, a także poznać mity regionalne w kontekście badań naukowych.

- To piękne miejsce jest sercem naszego województwa. Chcemy promować dziedzictwo narodowe i wspieranie takich inicjatyw jest bardzo ważne. Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy obiekt będzie pełny gości i w sposób szczególny posłuży regionowi świętokrzyskiemu – zaznacza Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego

O ważnej roli wizerunkowej nowo powstałego obiektu mówi Marcin Piętak, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej.

- To miejsce będzie obrazować atrakcyjność turystyczną całego naszego regionu. Liczymy na to, że  gospodarczo zyska także wiele innych miejsc. Mamy ogromny potencjał do ubiegania się o wpisanie na listę UNESCO – zaznacza.

Podnóże Świętego Krzyże to miejsce wyjątkowe, którego walory doceni każdy turysta.

- Potrzebujemy takich obiektów, w których można zatrzymać się na kilka czy kilkanaście godzin i spędzić czas wspólnie z rodziną. Poznamy tu elementy historyczne naszego regionu, dowiemy się czegoś więcej o legendach i podaniach. To na pewno będzie obowiązkowy punkt wycieczek szkolnych i rodzinnych – stwierdza senator PiS Krzysztof Słoń.

Koszt inwestycji to ponad 21 milionów złotych. Niemal 13 milionów pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, trzy miliony zostały przekazane z budżetu gminy Nowa Słupia, a milion stanowi wkład własny Regionalnej Organizacji Turystycznej. Cały obiekt będzie miał powierzchnię około dwóch tysięcy metrów kwadratowych.

Park Dziedzictwa zostanie zaprojektowany, wybudowany i wyposażony przez Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe AGROBUD ze Starachowic.  Projekt polega na rozbudowie istniejącego amfiteatru o budynek główny Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO