Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

[FOTO] Obchody pogromu w Kielcach. Solidarność upamiętniła tragiczne wydarzenia

sobota, 04 lipca 2020 14:44 / Autor: Wiktoria Zagórska Strzelec
Wiktoria Zagórska Strzelec

W samo południe rozpoczęły się obchody 74. rocznicy progromu w Kielcach. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz, instytucji i stowarzyszeń.

Jak co roku podczas obchodów pogromu kieleckiego nie zabrakło również  przedstawicieli „Solidarności”, którzy nawet w ciężkich czasach pandemii nie zapominali o oddaniu czci zmarłym.

 – Nam chodziło o to, aby przywrócić pamięć. Tradycja była pielęgnowana także w stanie wojennym. Nasi ludzie przychodzili tutaj, aby złożyć kwiaty i prawie zawsze byli „zgarniani” na Komendę Wojewódzką Milicji Obywatelskiej, gdzie spędzali co najmniej 24 godziny w areszcie, tylko dlatego, że przyszli złożyć kwiaty– Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności”

Wojewoda świętokrzyski  Zbigniew Koniusz, zwrócił uwagę na to jak ważne jest przekazywanie wiedzy młodym kielczanom, aby w przyszłości nie doszło do podobnych wydarzeń.

– Historii nie cofniemy.  Możemy jednak przekazywać młodym  pokoleniom pamięć o tych wydarzeniach. Dzięki temu młodzi ludzie będą wiedzieć ile złego może wyrządzić obracanie ludzi przeciwko sobie– podkreślał Zbigniewa Koniusza

Podczas uroczystości prezydent Bogdan Wenta, mówił o otwarciu się na dialog dzięki, któremu relacje międzyludzkie będą łatwiejsze.

–  Jest to przestroga, która musi być pielęgnowana tak jak to dziś robimy, składając hołd osobom zmarłym. Dzięki temu zdamy sobie sprawę, że pomimo różnicy zdań tak jak to bywa w relacjach sąsiedzkich, tylko poprzez dialog, możemy znaleźć kompromis. Dzięki temu znajdziemy przestrzeń do wspólnego życia – podkreślił prezydent Kielc.

Historycy cały czas badają wydarzenia, które miały miejsce 74 lata temu w kamienicy przy ulicy Plany.

– Od wielu lat prowadzimy badania na temat pogromu ludności żydowskiej w Kielcach. Zarówno ja, jak i moi koledzy opublikowaliśmy na ten temat wiele artykułów. Dyskusja o tych wydarzeniach będzie trwać jeszcze długo. Każdego roku przybywają nowe dokumenty, które rzucają nowe światło na to co działo się tutaj podczas pogromu w Kielcach– Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej

Podczas uroczystości złożono kwiaty od prezydenta Andrzeja Dudy, oraz premiera Mateusza Morawickiego. Osobiście podczas obchodów wieńce złożył wojewoda świętokrzyski, marszałek województwa świętokrzyskiego, prezydent Kielc oraz przedstawiciele „Solidarności” oraz innych instytucji.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO