Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Domy Pomocy Społecznej otrzymają wsparcie w walce z koronawirusem

środa, 20 maja 2020 16:00 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Prawie 20 milionów złotych zostanie przekazane na wsparcie świętokrzyskich Domów Pomocy Społecznej w ramach projektu "Bezpieczna przyszłość". Środki będą pochodziły z funduszy unijnych, o które zabiega Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Kielcach.

Celem projektu "Bezpieczna przyszłość" jest ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa w domach pomocy społecznej na terenie województwa świętokrzyskiego. Wsparcie otrzymają 34 Domy Pomocy Społecznej prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego lub na jego zlecenie wpisane do rejestru wojewody.

W ramach projektu, oprócz zakupu środków ochrony indywidualnej, profesjonalnego sprzętu i wyposażenia, możliwy będzie także zakup usług związanych z walką i przeciwdziałaniem COVID-19. Będzie to m.in. umożliwienie zmiany organizacji pracy w Domu Pomocy Społecznej, zapewnienie miejsca odpoczynku poza budynkiem DPS dla pracowników, sfinansowanie i przeprowadzenie testów na koronawirusa, a także dodatków do wynagrodzenia dla personelu instytucji.

- Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców DPS w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiczna leżą u podstaw szybkiego i zdecydowanego reagowania władz województwa świętokrzyskiego - podkreśla Andrzej Bętkowski, marszałek  województwa świętokrzyskiego.

Jak informuje wicemarszałek Renata Janik, obecnie w Domach Pomocy Społecznej na terenie naszego regionu przebywa prawie 3250 podopiecznych. - Ryzyko zakażenia  i wystąpienia choroby wśród ich mieszkańców, często osób starszych i niepełnosprawnych oraz ich opiekunów, jest wysokie, a ewentualne pojawienie się ogniska zakażenia może spowodować deficyty w zakresie sprawowania właściwej opieki i wsparcia oraz wymagać będzie podjęcia zdecydowanych działań, w tym izolacji osób zarażonych. Dlatego kwota 20 milionów złotych będzie znaczącym wsparciem dla funkcjonowania DPS w czasie pandemii - uważa wicemarszałek Renata Janik.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO