Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Dofinansowania dla miast z północy

czwartek, 20 lipca 2017 12:07 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Ponad 24 miliony złotych trafi do trzech miast północy województwa – – na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej oraz wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Dofinansowania otrzymają samorządy Starachowic, Skarżyska–Kamiennej i Ostrowca Świętokrzyskiego. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Zarząd województwa rozstrzygnął dwa konkursy z zakresu poprawy efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w sektorze publicznym i mieszkaniowym.

Oba konkursy dedykowane były dla obszaru trzech miast północy województwa tracących funkcje społeczno–gospodarcze. Pierwszy z konkursów związany był z możliwością dofinansowania termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej. Wnioskodawcy przygotowali cztery projekty, które pozytywnie przeszły ocenę formalną i merytoryczną, i skierowane zostały do dofinansowania.

Decyzją zarządu województwa pieniądze trafią gminy Starachowice na realizację projektu „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Starachowicach – etap II”. Otrzyma ona najwyższą dotację – prawie 13 mln zł.

Dofinansowanie w wysokości 4,2 mln zł trafi do gminy Skarżysko–Kamienna na realizację zadania „Termomodernizacja i efektywne wykorzystanie energii w trzech ośrodkach subregionalnych. Oszczędność energii w sektorze publicznym – termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Skarżysku – Kamiennej”.

3 mln zł dotacji na termomodernizację budynków publicznych na swoim terenie otrzyma też Powiat Skarżyski. Z kolei gmina Ostrowiec Świętokrzyski dofinansowanie z RPO w wysokości 3,6 mln złotych przeznaczy na realizacje projektu „Poprawa efektywności energetycznej i zwiększenie udziału OZE w budynkach użyteczności publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim” . W sumie cztery projekty zostaną dofinansowanie kwotą 23 mln 777 tys. zł.

Dodatkowo prawie 400 tys. zł w ramach drugiego z konkursów w tym działaniu otrzyma Wspólnota Mieszkaniowa „Parkowa” w Skarżysku. Pieniądze są przeznaczone na termomodernizację budynków, którymi zarządza Wspólnota „Parkowa” oraz na budowę instalacji OZE w tych obiektach.

Na konkurs dedykowany spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym wpłynęły w sumie trzy wnioski, ale tylko ten przygotowany przez Wspólnotę Mieszkaniową „Parkowa” pozytywnie przeszedł ocenę formalną i merytoryczną. Decyzją Zarządu Województwa uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Poinformowało: biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO