Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 12 lipca

czwartek, 02 lipca 2020 13:35 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany rodzicom i opiekunom dzieci do ósmego roku życia również w wakacje. Wypłata świadczeń została po raz kolejny  wydłużona, tym razem do 12 lipca.

Według ostatnich zasad, dodatkowy zasiłek opiekuńczy miał być wypłacany do 28 czerwca. Jednak rządzący przedłużyli termin jego wypłaty, na razie do 12 lipca. Jak informuje Paweł Szkalej, rzecznik ZUS w województwie świętokrzyskim, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci, które chodzą  do klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, ale również w przypadku otwarcia tych placówek w czasie trwania COVID-19, jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem. Jest to dodatkowy okres zasiłku, nie wliczany do standardowych 60 dni.

– Jeśli rodzic przed wejściem w życie nowych przepisów występował już o zasiłek opiekuńczy na zasadach ogólnych, to teraz wniosek ten będzie potraktowany jako wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, czyli nie będzie on wliczany do tzw. limitu 60 dni podstawowego zasiłku w tym roku kalendarzowym – podkreśla Paweł Szkalej.

Aby otrzymać wsparcie, wystarczy złożyć u swojego pracodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS.

Zasiłek nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić  mu opiekę.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO