Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Dodatkowe wsparcie trafi do Domów Pomocy Społecznej w regionie

środa, 22 lipca 2020 14:25 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Ponad 1 milion 200 tysięcy złotych trafi do Domów Pomocy Społecznej w województwie świętokrzyskim. Pieniądze zostaną przeznaczone na walkę z koronawirusem. Ze środków skorzystają zarówno pensjonariusze jak i personel pracujący w tych placówkach.

Jak podkreśla wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz, DPS-y znalazły się w szczególnej strefie zagrożenia w związku z epidemią koronawirusa, ale też w szczególnej strefie troski. – Pieniądze, które dziś przekazujemy, to znaczące wsparcie dla tych placówek. Dofinansowanie trafi do 34 domów pomocy w tym 32 gminnych i 2 powiatowych – mówi wojewoda.

Z dotacji skorzystają m.in. placówki w Zgórsku i Łagiewnikach w powiecie kieleckim. – Do tych dwóch miejsc trafi blisko 130 tysięcy złotych na walkę z pandemią oraz na pokrycie części wynagrodzeń dla pracowników. W związku z pandemią pielęgniarki nie mogą pracować w dwóch ośrodkach, co za tym idzie często rezygnowały z pracy w DPS-ach i więcej obowiązków spada na personel, który jest zatrudniony w domach pomocy na stałe. Dlatego też wsparcie, które dziś przekazał wojewoda, zostanie m.in. przeznaczone na dodatkowe wynagrodzenie dla pielęgniarek, które opiekują się pensjonariuszami – zaznacza Stefan Bąk, członek zarządu powiatu kieleckiego.

Senator PiS Krzysztof Słoń dodał, że osoby przebywające w DPS-ach są pod szczególną opieką, zarówno wojewodów jak i służb sanitarnych. – W tych placówkach obowiązują bardzo restrykcyjne procedury, dzięki którym, możemy pochwalić się małymi wskaźnikami zachorowań w skali kraju. Cieszy mnie również bardzo mocne zaangażowanie pracowników DPS-ów, którzy w czasach pandemii wykazują się ogromną odpowiedzialnością za zdrowie i życie pensjonariuszy – powiedział senator Słoń.

Jak podkreśla Magdalena Gościniewicz, zastępca dyrektora MOPR w Kielcach, wszystkie domy pomocy z terenu Kielc zostały objęte wsparciem. – Jest to znaczne dofinansowanie, które trafi do dwóch placówek przy ulicy Jagiellońskiej, a także domów przy ulicach: Żeromskiego, Tarnowskiej, Sobieskiego oraz Złotej – wymienia dyrektor.

Do placówek na terenie miasta Kielce trafi blisko 200 tysięcy złotych, to znaczna część całej puli która wynosi ponad 1 milion 200 tysięcy złotych.

Tag:
DPS
Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO