Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Długotrwale bezrobotni mają znaleźć pracę. Miliony na aktywizację zawodową

czwartek, 18 lipca 2019 12:20 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Prawie 10 milionów złotych ze środków unijnych zostanie przeznaczonych na aktywizację zawodową osób długotrwale bezrobotnych z województwa świętokrzyskiego. Pieniądze otrzyma osiem ośrodków, które poprowadzą projekty mające przyczynić się do zatrudnienia uczestników pozostających bez pracy.

Wsparcie pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego. – To są ogromne środki. Służą one zapobieganiu wykluczeniu poszczególnych osób i całych rodzin. Nie wiem, czy władze województwa mogą zrobić więcej, aby im pomóc w powrocie do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie – mówiła Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

wuprenata

Projekty skierowane są do przynajmniej 617 osób długotrwale bezrobotnych, którzy mają powyżej 30 lat i pozostają bez pracy ponad rok. Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę ma uzyskać co najmniej 45 procent uczestników. – Wnioskodawca musiał w taki sposób skomponować wsparcie i dobrać takie kierunki szkoleń, żeby „wstrzelić się” w potrzeby rynku pracy. Większość projektów, które ocenialiśmy już na etapie składania wniosku miało podpisane wstępne porozumienie z przedsiębiorcami, u których po zakończonych szkoleniach uczestnicy będą mogli być na stażu, a po nim dostać zatrudnienie – informował Paweł Lulek, Kierownik Zespołu ds. Komunikacji, Promocji Urzędu oraz Współpracy z Partnerami Rynku Pracy.

Wśród zajęć zaproponowanych w projektach znajdują się m.in. szkolenia dla kierowców, spawaczy, pracowników budowlanych oraz kursy w zakresie księgowości, obsługi kadrowo-płacowej, grafiki i programowania. Realizatorzy opracują dla każdego uczestnika Indywidualny Plan Działania, zbadają jego predyspozycje i wykształcenie. Na podstawie tych danych dopasują odpowiedni kierunek szkolenia oraz stażu u pracodawcy.

wupprzekazanie

W przekazaniu umów wzięła udział również Teodora Jagiełło, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.

W województwie świętokrzyskim osoby długotrwale bezrobotne stanowią prawie 52 procent wszystkich zarejestrowanych w urzędach pracy.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO