Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Cytomammobus ponownie wyruszył w trasę. Odwiedzi Miedzianą Górę, Chęciny i Nowiny

wtorek, 18 sierpnia 2020 09:27 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii ponownie wyruszył w trasę. W tym tygodniu odwiedzi Miedzianą Górę, Nowiny i Chęciny, gdzie panie będą mogły wykonać bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne.

Jak informuje Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO na badania należy się wcześniej zarejestrować pod numerem telefonu 661 911 300. – Rejestracja jest konieczna, ponieważ ze względu na sytuację epidemiologiczną w cytomammobusie mogą przebywać tylko dwie pacjentki. Należy też, ze sobą wziąć maseczkę, a przed wejściem do pojazdu zdezynfekować ręce. Nasz pracownik wykona również pomiar temperatury ciała, a wszystko służy temu aby jak najbardziej zadbać o bezpieczeństwo zarówno pacjentów jak i pracowników naszej mobilnej pracowni diagnostycznej – dodaje rzecznik.

Z bezpłatnej mammografii w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi mogą skorzystać panie w wieku 50 – 69 lat. Badanie należy wykonywać co dwa lata.

Z bezpłatnego badania cytologicznego w ramach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy mogą skorzystać natomiast panie w wieku 25-59 lat. Zgodnie z wytycznymi programu badanie należy powtarzać co trzy lata. W cytomammobusie ŚCO wykonywane są dwa rodzaje badania cytologicznego: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia wykrycie większej ilości nieprawidłowych komórek.

Szczegółowy plan pobytów cytomammobusa ŚCO:

18 sierpnia – Miedziana Góra, przy Urzędzie Gminy

19 – 20 sierpnia – Sitkówka Nowiny, przy Urzędzie Gminy

21 sierpnia – Chęciny, przy Przychodni Rejonowej, os. Północ 10

Badania są wykonywane w godzinach 10.00-16.00.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO