Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Coraz więcej przewoźników przywraca połączenia autobusowe

wtorek, 26 maja 2020 14:21 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

W związku z łagodzeniem obostrzeń związanych z koronawirusem, przybywa osób korzystających z usług transportowych. Zawieszone dotąd połączenia autobusowe są przywracane, a działalność wznawia wielu przewoźników działających w naszym regionie. W autobusach obwiązują nowe zasady takie jak limit pasażerów, czy obowiązkowa dezynfekcja.

Jedną z dużych firm transportowych, która wznawia działalność na wybranych trasach, jest FlixBus.

- W pierwszej kolejności wznawiamy połączenia, na które widzimy największe zapotrzebowanie wśród naszych pasażerów i których uruchomienie jest możliwe pod kątem obostrzeń na poszczególnych granicach. Są to przede wszystkim kierunki do Niemiec i Holandii, dokąd wielu Polaków jeździ do pracy, oraz główne miasta w Polsce - mówi Michał Leman, dyrektor zarządzający FlixBusa w Polsce i na Ukrainie.

W ramach sześciu regularnych połączeń FlixBus Polska, które będą kursowały od 28 maja, będzie można dotrzeć do ponad 30 europejskich miast, w tym 14 w Polsce. Wśród głównych kierunków znajdą się między innymi Warszawa, Wrocław, Kraków czy Kielce.

Spółka wprowadza rozszerzone standardy i wymogi bezpieczeństwa, by zapewnić swoim pasażerom i pracownikom maksymalną ochronę.

- Będą one dotyczyć między innymi profesjonalnej dezynfekcji pojazdów po każdym kursie, obowiązku zakrywania nosa i ust na pokładzie przez pasażerów i kierowców czy zmian w odprawie. Kontrola biletów będzie przeprowadzana cyfrowo, a pasażerowie będą mieć obowiązek dezynfekcji rąk przy wejściu do pojazdu i zachowania dwumetrowych  odstępów przy umieszczeniu bagażu w luku i wejściu na pokład - – komentuje Konrad Bąbliński, dyrektor ds. bezpieczeństwa we FlixMobility.

Kolejnym przewoźnikiem, który wznawia połączenia jest Expressbus.

- Ponownie uruchomiliśmy kurs na trasie Lublin – Kraków przez Kielce. To połączenie funkcjonuje już od jedenastego maja. W tej chwili liczba kursów jest jeszcze znacznie zmniejszona, na razie oprócz wtorków, śród i sobót jeździmy codziennie do Lublina przez Kielce – informuje Eliza Wójtowicz - Pawlak z firmy Expressbus.

Autobusy po każdym kursie są dezynfekowane.

- Oprócz tego, w busie obowiązuje ograniczenie liczby pasażerów – zajęta może być tylko połowa miejsc. Być może od czerwca wrócimy do wcześniejszej organizacji i kursy będą odbywać się codziennie. W tej chwili nie ma jeszcze tak dużo pasażerów, duża liczba zakładów pracy funkcjonuje w sposób zdalny, na zajęcia nie wrócili jeszcze studenci ani uczniowie – dodaje Eliza Wójtowicz – Pawlak.

O sytuacji w transporcie powiedział nam też kierowca ze Spider – Busa.

- Przywracanych jest po parę kursów, ale większość połączeń jest jeszcze zawieszonych. Dopóki młodzież nie wróci do szkół sytuacja się nie poprawi. Niektórzy przewoźnicy dodają nowe kursy, ale pasażerów jest niewielu. Można jeździć więcej, ale pustym autobusem – mówi mężczyzna.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO