Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Centrum Krwiodawstwa czeka na ozdrowieńców. Do tej pory tylko czterech oddało osocze

wtorek, 30 czerwca 2020 11:14 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zwraca się z prośbą do osób, które pokonały koronawirusa o zgłaszanie się do placówki w celu oddania osocza. Ten płynny składnik krwi pomaga w leczeniu choroby COVID-19. Do tej pory tylko czterech ozdrowieńców w województwie oddało osocze, choć jest ich już w regionie blisko pół tysiąca.

Jak informuje Zdzisława Sitarz-Żelazna, zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, dawcą osocza może być osoba, która objawowo przechodziła zakażenie.

– Osoba oddająca osocze nie może chorować na inne przewlekłe choroby i być w wieku od 18 do 60 lat. Prosimy aby wcześniej zgłosić się do Centrum Krwiodawstwa telefonicznie w celu ustalenia zasad pobrania. Jest to zabieg bezpieczny, wykonywany przez nas od lat, nie obciąża on żadnymi powikłaniami – dodaje  Zdzisława Sitarz-Żelazna.

– Media codziennie podają nowe statystyki dotyczące osób, które pokonały COVID-19. Jest ich coraz więcej zarówno w Polsce jak i naszym regionie, i wśród nich na pewno są ozdrowieńcy mogący oddać osocze. Część z nich nie może tego zrobić ze względu na wiek, inne choroby lub strach przed samym pobraniem. Natomiast u tych, którzy przeszli chorobę bezobjawowo mogą nie występować przeciwciała, które są wykorzystywane w leczeniu kolejnych osób – tłumaczy dyrektor.

Każdy ozdrowieniec musi posiadać dwukrotny ujemny wynik wymazu, zanim odda osocze. Do tej pory osocze oddały tylko cztery osoby w regionie, liczba dawców nie zmieniła się od ponad miesiąca.

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO