Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Budowlańcy znaleźli szkielety. Do kogo należały?

piątek, 28 lipca 2017 23:33 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Sześć ludzkich szkieletów odkryli drogowcy podczas prac budowlanych przy ulicy Kadłubka w Jędrzejowie. Remont drogi odbywa się nieopodal cysterskiego cmentarza. Archeolodzy, którzy pojawili się na miejscu stwierdzili, że pochówki nie mają związku z istniejącą nekropolią. Ze wstępnych oględzin wynikło, że szczątki pochodzą z wcześniejszego okresu niż cmentarz, który powstał na początku XX wieku.

Znalezione szkielety ułożone były w dwóch warstwach. Szczątki 6 osób należały prawdopodobnie do postawnych mężczyzn i pochowane były w bardzo prostych trumnach, których zarys dało się dostrzec wokół szkieletów. Nie znaleziono przy nich żadnych przedmiotów, takich jak guziki, przedmioty osobiste czy fragmenty ubrań.

To kolejne tego typu znaleziska w Jędrzejowie. Dwa lata temu podczas prac przy budowie kanalizacji odkryto cztery zbiorowe pochówki, o których niewiele wiadomo. - Wiele wskazuje na to, że jesteśmy blisko rozwikłania zagadki pochodzenia szkieletów. Zarówno ostatnie, jak i wcześniejsze znaleziska mogą pochodzić z 1831 roku, czyli z okresu powstania listopadowego – poinformował Urząd Miejski w Jędrzejowie. Istotną wskazówką mogą się okazać odnalezione notatki, które mówią o tym, że w drugiej połowie 1831 roku przy klasztorze Cystersów działał szpital polowy dla rosyjskich jeńców. Mogło być ich około pięciuset. Wielu z nich zmarło z powodu odniesionych ran, chorób i wyczerpania. - Hipotezę tę zdaje się potwierdzać znalezienie dwa lata temu przy jednym z pierwszych odkrytych szkieletów szkaplerza przedstawiającego Matkę Boską Smoleńską i Świętego Mikołaja. Szkaplerze takie noszone były dość często przez walczących na ziemiach polskich żołnierzy rosyjskich – informują urzędnicy z Jędrzejowa.

Znalezione szczątki zostaną dokładniej zbadane przez archeologów. Następnie doczekają się godnego pochówku na cmentarzu.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO