Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Bliżej inwestycji kolejowej za 500 mln

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Bliżej inwestycji kolejowej za 500 mln

Świętokrzyskie / 06 października 2017 / Tekst
Bliżej inwestycji kolejowej za 500 mln fot. biuro prasowe PKP PLK

500 milionów złotych to szacowany koszt modernizacji linii kolejowej na trasie od Skarżyska-Kamiennej, przez Kielce do Kozłowa. Prace mają zaowocować skróconym czasem podróży pociągiem i poprawić bezpieczeństwo. Jednak najpierw należy przygotować projekt remontu. Polskie Koleje Państwowe zapowiadają, że modernizacja ważnej linii w regionie świętokrzyskim będzie się mogła rozpocząć za około 2 lata.

Prace obejmą infrastrukturę kolejową na odcinku linii numer 8 mierzącym 118 kilometrów. Przebudowane zostaną perony na 23 stacjach i przystankach. W Kielcach przebudowane zostaną trzy perony i przejście podziemne. Po zmodernizowaniu linii kolejowej i sieci trakcyjnej pociągi pojadą z prędkością 120 kilometrów na godzinę. Projekt remontu kolejarze zlecili konsorcjum, którego liderem jest firma Idom. Rozplanowanie prac będzie kosztowało blisko 14 milionów złotych.

- Modernizacja będzie polegała na wymianie nawierzchni kolejowej, sieci trakcyjnej, przebudowie obiektów inżynieryjnych, przystanków i stacji. Generalnie będzie to nowa infrastruktura w połączeniu z nowymi pojazdami. Dzięki temu osiągniemy lepsze parametry linii kolejowej pod względem prędkościowym. Na przykład podróż z Kielc do Radomia potrwa około godziny - mówi Włodzimierz Żmuda, członek zarządu PKP PLK.

Prace budowlane na linii kolejowej przebiegającej z północy na południe regionu będą prowadzone w latach 2020-2022. Wicewojewoda Andrzej Bętkowski mówi, że zmodernizowana linia numer 8 obok budowanej trasy S7 będzie kolejnym ważnym szlakiem komunikacyjnym. - Na linię kolejową jeszcze będziemy musieli poczekać, ale będzie to drugi istotny nerw naszej gospodarki i życia społecznego – mówi wicewojewoda Bętkowski.

Modernizacja polskiej infrastruktury kolejowej jest współfinansowana ze środków unijnych.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna