Na antenie: Bardzo Dobry Wieczór
Kamil Bukowski
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Bliżej inwestycji kolejowej za 500 mln

Na antenie: Bardzo Dobry Wieczór
Kamil Bukowski
online button
online button

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Bliżej inwestycji kolejowej za 500 mln

Świętokrzyskie / 06 października 2017 / Tekst
Bliżej inwestycji kolejowej za 500 mln fot. biuro prasowe PKP PLK

500 milionów złotych to szacowany koszt modernizacji linii kolejowej na trasie od Skarżyska-Kamiennej, przez Kielce do Kozłowa. Prace mają zaowocować skróconym czasem podróży pociągiem i poprawić bezpieczeństwo. Jednak najpierw należy przygotować projekt remontu. Polskie Koleje Państwowe zapowiadają, że modernizacja ważnej linii w regionie świętokrzyskim będzie się mogła rozpocząć za około 2 lata.

Prace obejmą infrastrukturę kolejową na odcinku linii numer 8 mierzącym 118 kilometrów. Przebudowane zostaną perony na 23 stacjach i przystankach. W Kielcach przebudowane zostaną trzy perony i przejście podziemne. Po zmodernizowaniu linii kolejowej i sieci trakcyjnej pociągi pojadą z prędkością 120 kilometrów na godzinę. Projekt remontu kolejarze zlecili konsorcjum, którego liderem jest firma Idom. Rozplanowanie prac będzie kosztowało blisko 14 milionów złotych.

- Modernizacja będzie polegała na wymianie nawierzchni kolejowej, sieci trakcyjnej, przebudowie obiektów inżynieryjnych, przystanków i stacji. Generalnie będzie to nowa infrastruktura w połączeniu z nowymi pojazdami. Dzięki temu osiągniemy lepsze parametry linii kolejowej pod względem prędkościowym. Na przykład podróż z Kielc do Radomia potrwa około godziny - mówi Włodzimierz Żmuda, członek zarządu PKP PLK.

Prace budowlane na linii kolejowej przebiegającej z północy na południe regionu będą prowadzone w latach 2020-2022. Wicewojewoda Andrzej Bętkowski mówi, że zmodernizowana linia numer 8 obok budowanej trasy S7 będzie kolejnym ważnym szlakiem komunikacyjnym. - Na linię kolejową jeszcze będziemy musieli poczekać, ale będzie to drugi istotny nerw naszej gospodarki i życia społecznego – mówi wicewojewoda Bętkowski.

Modernizacja polskiej infrastruktury kolejowej jest współfinansowana ze środków unijnych.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna