Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Biskup Jan Piotrowski spotkał się z samorządowcami

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Biskup Jan Piotrowski spotkał się z samorządowcami

08 stycznia 2019 / Tekst

Biskup Jan Piotrowski, biskup kielecki uczestniczył w spotkaniu opłatkowym z samorządowcami w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Była to okazja nie tylko do składania życzeń, ale również do podsumowania minionego i przedstawienia planów na przyszły rok.

Pasterz naszej diecezji podkreślił znaczenie tego świątecznego spotkania. – Tam gdzie ludzie się spotykają zawsze jest możliwość dialogu, wymiany doświadczeń, wspólnego patrzenia w przyszłość, bo jesteśmy już w nowym, 2019 roku, który dla naszego regionu i dla samorządowców to również wielkie wyzwanie w kierunku dobra, zrozumienia, dialogu i pojednania, które wynika nie tyle z opcji politycznych, ale tego byśmy się szanowali jako ludzie. Pan Bóg dał nam rozum, by zawsze szukać tego co dobre. Myślę, że ten czas spotkania w auli WSD i łamania się opłatkiem jest dla wszystkich wielkim symbolem i znakiem, który nam przypomina, że jesteśmy ludźmi wartościowymi, szukającymi wspólnej drogi. Życzę wszystkim  tu obecnym, niezależnie od opcji politycznych, by zawsze czynili dobro i budowali wspólnotę – mówił biskup kielecki.

W Wyższym Seminarium Duchownym zgromadzili się przedstawiciele władz państwowych, posłowie i senatorowie, ale również Bartłomiej Dorywalski, wicewojewoda świętokrzyski. – To szczególne spotkanie. Samorządowiec to swoisty menadżer danej jednostki samorządu terytorialnego. Na nich spoczywa odpowiedzialność za nasze małe ojczyzny. Z jednej strony mówimy o tym co przed nami, z drugiej o tym co planujemy. Nie tak dawno rozpoczęła się przecież nowa kadencja samorządu. To także czas podsumowań, bo kończy się m.in. perspektywa unijna 2014-2020. Warto pamiętać o tym, czym jest administracja, która pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego „służyć”. Samorządowcy powinni więc służyć mieszkańcom ich gmin, powiatów i województw – zauważył wicewojewoda świętokrzyski.

W spotkaniu uczestniczyły najwyższe władze województwa świętokrzyskiego, powiatów i gmin naszego regionu. – Życzę wszystkim, żeby w tej kadencji wystarczyło im zapału, zdrowia i determinacji, bo wyzwania przed nami są bardzo duże, podobnie jak oczekiwania wspólnot, którymi kierujemy. Życzę również siły i konsekwencji w realizacji celów, które sobie stawiają i wznoszenia się ponad podziałami i uprzedzeniami, aby celem ich działania było dobro wspólnoty – życzył samorządowcom Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Spotkanie opłatkowe z biskupem kieleckim ma długą tradycję. Jego organizatorem jest ks. Tadeusz Szlachta, duszpasterz samorządowców i rolników naszej diecezji. Inicjatywa rozpoczęła się w 2004 roku. – To był pomysł biskupa Kazimierza Ryczana. Każde spotkanie coś wnosi i dlatego takie wydarzenie jest ponadpolityczne, bo skupiamy się na sferze duchowej. Tworzymy jedną rodzinę i zmierzamy ku wspólnym wartościom. Kolejnym ważnym aspektem jest uświadomienie sobie, że seminarium to serce diecezji. Pamiętajmy o tym – tłumaczy ks. Tadeusz Szlachta.

W trakcie spotkania specjalne jasełka przedstawili klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Były one symboliczne, ponieważ główną postacią przedstawienia był sprawujący despotyczną władzę i bojący się jej utraty Herod.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna