Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Bezrobocie na rekordowo niskim poziomie

środa, 10 maja 2017 13:11 / Autor: Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Bezrobocie w Świętokrzyskiem spadło poniżej 10 procent – tak wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Czy to powód do zadowolenia?

W naszym województwie wysokość stopy bezrobocia w kwietniu wyniosła 9,9 procent, a w kraju 7,7 procent. Zarówno dla naszego regionu, jak i całej Polski są to dane rekordowe – najniższe, jakie od 26 lat notowano w kwietniu. Jeśli jednak spojrzymy na statystyki szerzej, to okaże się, że pomimo tak optymistycznie wyglądających danych, nadal jesteśmy wśród regionów o najwyższym nasileniu problemu z wysokością zatrudnienia. – Układ województw o niskiej i wysokiej stopie bezrobocia od lat jest taki sam. Jesteśmy stale na czwartym lub piątym miejscu od końca - mówi profesor Marek Leszczyński, ekonomista z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Wychodzi więc na to, że spadki stopy bezrobocia w naszym regionie są oznaką wpisywania się w ogólnopolski trend, a ich dynamika wciąż jest za mała, by udawało nam się skutecznie doganiać inne regiony. Nie bez wpływu na wysokość wskaźnika stopy bezrobocia jest też demografia. – Spada napływ osób na rynek pracy, czyli zmniejsza się presja demograficzna. Z drugiej zaś strony, jeśli popatrzymy na liczbę nowych miejsc pracy, to okaże się, że jest ona wyraźnie mniejsza niż w województwie pomorskim czy śląskim – dodaje ekonomista.

Świętokrzyskie może zanotować jeszcze większe zmniejszenie stopy bezrobocia, a to za sprawą faktu, że jesteśmy regionem szybciej starzejącym się, niż inne. Zmniejszenie napływu młodych osób na rynek pracy poskutkuje automatycznym zmniejszeniem stopy bezrobocia. Będzie ono miało jednak charakter wyłącznie statystyczny…

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO