Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Badania na wyciągnięcie ręki

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Badania na wyciągnięcie ręki

05 marca 2018 / Tekst

Już wiosną tego roku w trasę po województwie świętokrzyskim wyruszy cytobus. Ten mobilny gabinet ginekologiczny zakupiło Świętokrzyskie Centrum Onkologii. - To jest nasz nowatorski pomysł, żeby zwiększyć dostępność do badań cytologicznych - powiedział prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.

 Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach dysponuje pierwszym w Polsce cytobusem. Ten specjalistyczny pojazd został zaprojektowany i wykonany specjalnie do projektów „Być świadomą kobietą" realizowanych przez ŚCO przy wsparciu Funduszy Europejskich.  Gabinet jest przystosowany do przyjmowania pacjentek na badania cytologiczne. - Jest on w pełni wyposażony. Oprócz potrzebnego sprzętu znajduje się w nim fotel ginekologiczny, niezbędne wyposażenie gabinetu czyli biurko, krzesła, szafki na dokumentację medyczną i pobrany materiał diagnostyczny. Jest również wydzielone pomieszczenie z wc i bieżącą wodą , w którym pacjentka może się rozebrać i przygotować do badania. Pojazd jest klimatyzowany, wyposażony w wysuwany stopień ułatwiający wejście do gabinetu i markizę przeciwsłoneczną - wymienia prof. Stanisław Góźdź. Dyrektor placówki podkreśla jednocześnie, że zakup cytobusa to krok szczególnie w stronę tych pań, którym trudno dotrzeć do stacjonarnego gabinetu. - Panie często tłumaczą się, że nie mają czasu i możliwości, podają mnóstwo różnych powodów, dla których nie wykonują tego badania. Dlatego został wykonany cytobus, z którym dotrzemy pod przysłowiowe strzechy. Zachęcam więc do tych badań, ponieważ będą wykonywane przez świetnych specjalistów. Dysponujemy własnym Zakładem Patologii Nowotworów z certyfikatem Światowej Agencji Badań nad Rakiem, co jest gwarancją wysokiej jakości diagnostyki- uzupełnia dyrektor lecznicy.

Specjaliści przypominają jednocześnie, że tylko wczesne wykrycie raka daje szanse na jego wyleczenie. Tymczasem, jak podkreśla dr Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej, kierownik projektu „Być świadomą kobietą”,  w Polsce wciąż zbyt mało kobiet zgłasza się na badania cytologiczne. - W województwie świętokrzyskim w 2015 roku 77 kobiet zachorowało na inwazyjnego raka szyjki macicy a 49 kobiet - na przedinwazyjną postać tego nowotworu. 54 kobiety zmarły z powodu raka szyjki macicy. To są śmierci, których absolutnie można było uniknąć, gdyby kobiety regularnie wykonywały badania cytologiczne. Robimy wszystko, żeby odwrócić te niekorzystne proporcje i uratować życie mieszkankom naszego regionu – mówi dr Smorąg.

Z  bezpłatnych badań cytologicznych mogą korzystać kobiety w wieku 25 – 59 lat (badanie należy powtarzać co 36 miesięcy). Żeby umówić się na bezpłatne badanie w ŚCO, wystarczy zadzwonić pod nr telefonu 609 99 00 33.  8 marca cytobus ŚCO zostanie zaprezentowany w TVP w programie „Pytanie na śniadanie”, a wiosną wyruszy w trasę po województwie świętokrzyskim.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna