Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

80 mln zł na program Senior+ w przyszłym roku. Ile dla świętokrzyskiego?

poniedziałek, 06 listopada 2017 13:51 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Około 1,8 mln zł to kwota, która w tym roku trafiła do województwa świętokrzyskiego na realizację programu Senior+. Przypomnę, że w ramach tej inicjatywy powstają dzienne domy i kluby dla osób starszych. Przy pomocy rządowych dofinansowań gminy i powiaty mogą tworzyć tego typu placówki. W przyszłym roku do naszego regionu funduszy ma trafić dwa razy więcej.

Dotychczas w regionie świętokrzyskim udało się dofinansować 14 domów seniora w ramach rządowego programu. Tworzą je samorządy, które w tym roku, zależnie od typu tworzonej placówki, mogły wnioskować o dotację w maksymalnej wysokości od 150 do 300 tysięcy złotych. Jak mówi Mariusz Pasek, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia u wojewody, urząd zauważa zainteresowanie samorządów tym programem. - Odbieramy wiele telefonów w tej sprawie, mimo że jeszcze nie znamy wszystkich szczegółów i jest jeszcze sporo czasu. Wiemy, że pieniędzy będzie co najmniej dwa razy więcej niż w tym roku. Około 20 samorządów kontaktowało się z nami w sprawie programu Senior+, ale czy to przełoży się na wnioski? Zobaczymy – mówi Mariusz Pasek.

W przyszłym roku na program Senior+ rząd przeznaczy 80 milionów złotych. I to najistotniejszy szczegół, który jest nam na razie wiadomy. Więcej dowiemy się, gdy konkurs zostanie ogłoszony, czyli pod koniec listopada. - Chcemy, by sieć placówek Senior+ rozwijała się. W 2017 roku wprowadzone zostały zmiany w programie, aby był on lepiej dopasowany do potrzeb jednostek samorządu terytorialnego. Zależy nam na zwiększaniu liczby domów i klubów dla seniorów, dlatego w kolejnym roku na te działania planujemy przeznaczyć rekordową kwotę 80 milionów złotych. To kwota na cały kraj. Trudno teraz powiedzieć w jaki sposób zostanie podzielona - mówi Michał Szczegielniak, specjalista z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Program Senior+ będzie realizowany do 2020 roku. W sumie pochłonie on 340 milionów złotych.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO