Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Świętokrzyskie gminy mogą powalczyć o recyklomaty

piątek, 07 sierpnia 2020 12:09 / Autor: Beata Kwieczko
Fot. Facebook
Beata Kwieczko

Nowoczesne recyklomaty to nagrody, które mogą zdobyć samorządy biorące udział w ogólnopolskim konkursie "Świat bez odpadów - recyklomat w Twojej gminie". Przedsięwzięcie adresowane jest do gmin do 50 tysięcy mieszkańców.

Zwrot podatków

Jak wynika z badań, 66 procent Polaków deklaruje, że segreguje odpady. Jednak znacznie mniejsza część, bo tylko 58 procent, widzi w tym realny sens i wierzy w efektywność takich działań. W związku z tym różne instytucje organizują akcje, które mają na celu angażowanie społeczeństwa w to, aby dbali o środowisko. Jedną z nich jest konkurs "Świat bez odpadów - recyklomat w Twojej gminie", którego organizatorem jest firma Coca-Cola Polska.

– Celem konkursu jest zachęcenie Polaków do segregowania odpadów, które mogą zyskać nowe życie, jeśli tylko trafią do odpowiedniego pojemnika – mówi Izabela Morawska z firmy Coca-Cola Polska. – W zeszłym roku ufundowaliśmy 10 recyklomatów dla Warszawy i byliśmy zaskoczeni efektem tej akcji. Mieszkańcy bardzo aktywnie zaangażowali się w oddawanie odpadów do tych urządzeń i zebraliśmy prawie 10 ton butelek PET. To pokazało, że takie inicjatywy mają sens – tłumaczy.

Recyklomaty to nowoczesne automaty do zbiórki odpadów z tworzyw sztucznych połączone ze specjalną aplikacją, które nagradzają mieszkańców za każde wrzucone opakowanie. Urządzenia mogą wygrać gminy do 50 tysięcy mieszkańców.

– Wiemy, że te mniejsze ośrodki podejmują bardzo ciekawe działania innowacyjne na rzecz ochrony środowiska, dlatego chcieliśmy skierować druga odsłonę recyklomatów właśnie do nich – wyjaśnia Izabela Morawska.

Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz zamieszczony na stronie "Świat bez odpadów", w którym należy podać m.in. informacje o dotychczasowych działaniach gminy na rzecz ochrony środowiska, wskazać pomysły na nagrody przyznawane za wrzucone odpady, zadeklarować zapewnienie bieżącej obsługi recyklomatu oraz wskazać lokalizację, która powinna być ogólnodostępna dla wszystkich mieszkańców gminy.

Konkurs trwa do 16 września. Laureaci zostaną wyłonieni po 25 września. Ostateczna liczba recyklomatów, które trafią do poszczególnych samorządów będzie zależeć od wielkości gminy.

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO