Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

WFOŚiGW podpisał już osiem tysięcy umów w ramach "Czystego powietrza"

poniedziałek, 27 lipca 2020 13:08 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach podpisał już osiem tysięcy umów na realizację programu "Czyste powietrze". Wniosek w nowej, uproszczonej wersji można wypełnić w ciągu kilkunastu minut, a czas jego rozpatrzenia wynosi średnio sześć dni roboczych.

"Czyste Powietrze" to kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią. 

– Nowa wersja programu pozwala w jednym wniosku połączyć dwa programy: "Czyste powietrze" i "Mój prąd", co jest sporym ułatwieniem. Wniosek w porównaniu do poprzedniej odsłony jest skrócony o połowę, w wersji elektronicznej można go wypełnić w ciągu kilkunastu minut, a  rozpatrujemy go średnio w ciągu sześciu dni roboczych – podkreśla Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego  Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Beneficjentką ośmiotysięcznej umowy w ramach programu "Czyste powietrze"  została Marta Guła z okolic Buska-Zdroju. – Bardzo cieszę, że mogę przyczynić się do tego, że wszyscy będziemy mogli oddychać czystym powietrzem. Dofinansowanie przeznaczę na wymianę źródła ciepła, czyli kotła i ocieplenie budynku. Wniosek złożyłam przez internet, a na jego rozpatrzenie czekałam cztery dni – mówi Marta Guła.

"Czyste powietrze " to jeden z wielu programów, które realizuje Fundusz, wszystko w trosce o środowisko i mieszkańców naszego regionu. – Chcemy, aby nasze województwo było zielonym województwem, i byśmy mogli oddychać czystym powietrzem. Udało nam się sfinansować wiele programów, m.in. ten związany z pszczołami - owadami, które są bardzo ważnym elementem w ekosystemie. Dzięki zmianie ustawy możemy też realizować działania związane ze wsparciem przedsiębiorców, nie tylko w sferze ochrony środowiska. W pierwszym półroczu dofinansowaliśmy również dwadzieścia samochodów dla straży pożarnych, do tej pory nigdy tak dużych środków nie było – wymienia prezes Gliwiński.

Wiceminister sportu Anna Krupka podkreśla, że WFOŚiGW spełnia również bardzo ważne role społeczne i gospodarcze. – Niezwykle istotne jest odroczenie płacenia rat przez przedsiębiorców w związku z kryzysem gospodarczym związanym z koronawirusem. To pokazuje, jak WFOŚiGW wsłuchuje w potrzeby mieszkańców regionu. Kolejna istotna sprawa to środki przeznaczone na usuwanie szkodliwych odpadów medycznych w szpitalu jednoimiennym w Stachowicach – mówi wiceminister Krupka.

Poseł Bartłomiej Dorywalski zaznacza, że WFOŚiGW w pierwszym półroczu 2020 roku podjął mnóstwo działań. – Liczby mówią same za siebie, od stycznia do czerwca Fundusz wydatkował sumę około 153 milionów złotych. Te pieniądze trafiły do mieszkańców naszego województwa, do jednostek organizacyjnych, stowarzyszeń czy straży pożarnych – wyjaśnia poseł Dorywalski.

Senator Krzysztof Słoń odniósł się do ośmiotysięcznej umowy, która została w poniedziałek podpisana w WFOŚiGW. – Gdy wyobrazimy sobie osiem tysięcy pieców starej generacji ustawionych obok siebie i łunę dymu, która w sezonie grzewczym się z nich wydobywa, to zobaczymy ogrom zanieczyszczenia dla naszego środowiska. W większości piece starej generacji opalane są węglem bądź innymi paliwami, które nie przystają do współczesności. Dzięki dofinansowaniu te piece mogą zostać wymienione na nowoczesne, które nie ingerują w takim stopniu w środowisko – mówi senator.

W województwie świętokrzyskim realizowanych jest sto procent wniosków w ramach programu "Czyste powietrze". Nasz region ma także najwyższy w Polsce wskaźnik rozpatrywania wniosków przy najmniejszej liczbie odrzuconych.

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO