Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

REGION

Świętokrzyskie zabytki otrzymają dofinansowanie

piątek, 24 lipca 2020 12:34 / Autor: Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Ponad 60 dotacji zostanie przyznanych ze Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane na rzecz obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru w województwie świętokrzyskim.

Głównymi beneficjentami tych środków są parafie. Dzieje się tak dlatego, iż w rejestrze zabytków województwa świętokrzyskiego figuruje ponad 12 tys. obiektów sakralnych, zaś świeckich jest 860. Z raportu Narodowego Instytutu Dziedzictwa z 2018 roku wynika, że najlepiej zachowane są obiekty sakralne, co jest wynikiem systematyczności ich opiekunów. Natomiast najgorszy stan zachowania zabytków występuje w obrębie dworów, pałaców i założeń parkowych.

– Prace remontowe dworu w Śmiłowie trwają nieprzerwanie od lat osiemdziesiątych do dzisiaj. Od pewnego czasu korzystamy z dofinansowań z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Przyznane kwoty nie są duże, ale jednak wspomagają nasze działania w obrębie prac konserwatorskich – mówi Andrzej Szczerbowski, będący właścicielem zespołu dworskiego w Śmiłowie.

– Potrzeby są ogromne. Tak naprawdę nasze dziedzictwo narodowe w postaci tych dóbr kultury, które są i świeckie i powiedzmy kościelne, jest nam bardzo bliskie. Jest mi bardzo miło, że możemy się pochwalić tymi realizacjami, bo jest tego dużo i robimy to sukcesywnie. Nie jest to tylko jednorazowe działanie, ale wieloletnie projekty, które często trwają kilka cykli po to, żeby odtworzyć dany zabytek w stopniu, w jakim byśmy tego oczekiwali – powiedział Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Podczas konferencji w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim przyznał, że takie działania są niezbędne, gdyż zabytki stanowią wizytówkę regionu i przyczyniają się do zachowania pamięci historycznej.

– Co roku Wojewoda Świętokrzyski ogłasza nabór na dotacje dla właścicieli, jak i dla stowarzyszeń działających w sferze pożytku publicznego na działania w zakresie konserwacji, renowacji oraz robót budowlanych w obrębie zabytków. Co roku takie wnioski można składać do końca lutego. Co roku tych wniosków mamy coraz więcej. Kwota, jaką konserwator może przeznaczyć na prace przy zabytkach wynosi maksymalnie 50 proc. wartości realizacji zadania – mówi Anna Żak, Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

W tym roku łącznie zostanie przyznanych 61 dotacji na prace konserwatorskie i remontowe przy obiektach zabytkowych. Ich łączna wartość wynosi ponad 1,5 mln złotych.

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO