Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

[VIDEO] Grupa SPEED już rok hamuje zapędy drogowych szaleńców

piątek, 24 lipca 2020 12:01 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Mija rok od rozpoczęcia działalności grupy Speed – specjalnego zespołu policjantów, którzy korzystają z najnowocześniejszego sprzętu by ograniczyć liczbę wypadków drogowych na naszych drogach. A ich praca przynosi efekty – w ciągu roku swojej pracy funkcjonariusze ujawnili ponad 442 tysiące wykroczeń w całej Polsce.

W województwie świętokrzyskim, w zespole SPEED pracują policjanci z różnych pionów: ruchu drogowego, kryminalnego oraz cyber przestępczości.

- Specjalnie wykwalifikowani mundurowi zatrzymują tych, który w rażący sposób zagrażają innym uczestnikom ruchu drogowego. Policjanci są  przeszkoleni z szybkiej jazdy samochodem i obsługi najlepszej aparatury. Korzystają między innymi z laserowych mierników prędkości i sprzętu z wizualizacją obrazu – wyjaśnia komisarz Artur Putowski, zastępca naczelnika wydziału Ruchu Drogowego i kierownik świętokrzyskiej grupy SPEED.

Zespół działa na terenie całego województwa, a jej koordynator znajduje się Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

- Funkcjonariusze pracują na drogach o największym zagrożeniu. W ustalaniu tych miejsc niesamowicie pomocna jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, na którą mieszkańcy mogą nanosić niebezpieczne punkty. Warto powiedzieć, że w ciągu rocznej pracy, policjanci ze SPEED odnotowali ponad sześć tysięcy przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości – wylicza komisarz Putowski.

Nie brakuje też piratów drogowych, którzy przekraczają prędkość o więcej niż 50 hm/h w obszarze zabudowanym.

- Ponad 700 takich kierowców straciło uprawnienia z powodu takiej brawury. Pamiętajmy, że nadmierna prędkość to główna przyczyna śmiertelnych wypadków na drogach – dodaje.

Grupa Speed nie zwalnia tempa, a do jej grona dołączają kolejni mundurowi. Pracę w zespole zaczynało 13 policjantów – obecnie jest ich 16. Korzystają oni już z pięciu wideo rejestratorów. A rezultaty widać gołym okiem.

- Policjanci w czasie ostatniego roku zatrzymali 120 pijanych kierowców, w tym kilkunastu pod wpływem narkotyków. Natomiast widzimy spore spadki w wielu statystykach dotyczących ruchu drogowego. W trakcie pierwszego półrocza tego roku zgięło 15 osób mniej, niż było to w 2019. Odnotowaliśmy również 150 mniej wypadków, liczba osób rannych zmniejszyła się o 186, a kolizji aż o 1368 –wylicza policjant.

Nie brakuje przykładów skuteczności funkcjonariuszy SPEED w naszym województwie. Dwa miesiące temu, policjanci zatrzymali kierowcę bmw, który rozpędził się do 108 km/h, przekraczając dopuszczalną prędkość o ponad 50 kilometrów. Jeszcze większą brawurą wykazał się 47-latek, jadący w maju przez ulicę Ściegiennego. Mężczyzna pędził swoim seatem 188 km/h w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie do 80 km.

Funkcjonariusze SPEED działają na terenie całego województwa świętokrzyskiego. Nagranie z ich działalnością można obejrzeć TUTAJ

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO