Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

REGION

Pierwszy w regionie przeszczep nerki. Pacjentka czuje się dobrze i zachęca do oddawania narządów

piątek, 24 lipca 2020 11:36 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Lekarze z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach dokonali pierwszego przeszczepu nerki w regionie świętokrzyskim. 58-letnia pacjentka została wypisana ze szpitala i czuje się dobrze. Podczas spotkania z dziennikarzami kobieta zachęcała do oddawania narządów i wspierania idei transplantacji.

Przeszczep odbył się 2 lipca.  – Cały czas szpital rozwija się,  a zespoły lekarzy kształcą się w różnych kierunkach. Wierzymy, że w najbliższym czasie odbędą się inne nowatorskie zabiegi. Życzymy pacjentce zdrowia i wierzymy, że wkrótce tego typu zabiegi będą powtarzane – podkreślił Bartosz Stemplewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Profesor Stanisław Głuszek, kierownik kliniki oraz rektor elekt Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach podkreśla, że to historyczny moment dla świętokrzyskiej medycyny, będący wynikiem współpracy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i kieleckiego uniwersytetu. – Staraliśmy się o to dwa lata. Po przygotowaniach kadrowych infrastrukturalnych uzyskaliśmy uprawnienie 17 grudnia 2019 roku. Tak się zadziałało, że 2 lipca mimo trwającej pandemii byliśmy w stanie dokonać pierwszego przeszczepu nerki  – dodał.

Pacjentka, która przeszła przeszczep zapewniła, że czuje się bardzo dobrze. Jak mówiła, jej życie uległo diametralnej zmianie. Przez ostatnie pięć lat musiała być poddawana dializom. Zabiegi trwające ponad  cztery godziny miała wykonywane co drugi dzień.  – Obecnie czuje się bardzo dobrze, jestem szczęśliwa, wszystko się udało. Bardzo dziękuję całemu zespołowi, który dał mi tak naprawdę drugie życie. A jest jeszcze komu żyć mam wnuki,  dzieci, wszyscy czekają na mnie – podkreśliła Teresa Ślusarczyk. – Bardzo bym zachęcała żeby ludzie oddawali organy i drugim ludziom  ratowali życie – zachęcała.   

Transplantacja była możliwa dzięki przeprowadzonemu wcześniej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym pobraniu narządów od dawcy, którego rodzina wyraziła na to zgodę. Zmarły za życia również nie sprzeciwił się ich oddaniu po śmierci. Pobrano od niego nerki, serce i wątrobę. Dawca i jego bliscy uratowali w ten sposób życie trzech osób.

Przy przeszczepieniu nerki obecnych było kilkanaście osób: zespół chirurgów, w tym ze specjalizacją z transplantologii, anestezjolodzy, instrumentariuszki i pielęgniarka anestezjologiczna.

Ośrodek Transplantacji Nerek w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach działa od stycznia 2020 roku. Przygotowania do jego uruchomienia trwały dwa lata. Wcześniej pacjenci którzy wymagali przeszczepu musieli jeździć do innych klinik, np. w Lublinie, Łodzi i Warszawie.

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO