Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Gdzie nad wodę w Świętokrzyskiem? Sanepid opublikował listę

poniedziałek, 06 lipca 2020 12:55 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował spis kąpielisk z wodą spełniającą wymogi czystości. W naszym województwie mamy aż jedenaście zbiorników, w których możemy zażyć letnich kąpieli. Jest to między innymi zalew w Morawicy i Borkowie.

Zwrot podatków

Wszystkie kąpieliska w naszym regionie rozpoczęły już sezon.

- W te wakacje kąpieli możemy bezpiecznie zażyć w zbiorniku wodnym „Borków”, w Dużym Stawie w Golejowie, w zalewie rzeki Krzemionki w Suchedniowie, a także w rzece Mierzawa w Sędziszowie. Oprócz tego w Sielpi, w zbiorniku Rejów w Skarżysku – Kamiennej, w zalewie Morawica, w zbiorniku Gutwin w Ostrowcu Świętokrzyskim, w zbiorniku Piachy, a także w Strawczynie i Wilkowie. We wszystkich tych kąpieliskach woda sklasyfikowana jest jako przydatna do kąpieli. W Sędziszowie i Sielpi jest ona najczystsza – wylicza Robert Orzechowski, kierownik Oddziału Nadzoru Higieny Środowiska w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kielcach.

Powiatowe stacje sanitarno – epidemiologiczne kontrolowały jakość wody na 10 dni przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego. To jednak nie koniec testów czystości.

- Mamy harmonogram, według którego będziemy kontrolować jakość wody. W każdym z tych zbiorników próbki będą jeszcze zbierane dwukrotnie – jeśli sezon kąpielowy nie przekracza ośmiu tygodni. W sytuacji gdy jest on dłuższy, będą jeszcze trzy kontrole. To pierwsze badanie, które jest już za nami, przeprowadzały powiatowe stacje sanitarne. Natomiast dwie następne próbki pobiera właściciel kąpieliska – wyjaśnia kierownik Orzechowski.

Oprócz kąpielisk, w naszym regionie funkcjonują też miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli.

- Różnią się one tym, że te drugie mogą być otwarte tylko przez miesiąc. W województwie świętokrzyskim są to dwie plaże w Radoszycach, plaża w Bogorii, w Andrzejówce, dwie plaże nad Umerem, jedna w Borowej Górze i jedna w Kaniowie, ponadto te w Pińczowie, w Gackach, Skalbmierzu, Klekocie i Cedzynie.

Nad wszystkimi zbiornikami będą obowiązywać rygory sanitarne.

- Organizator kąpieliska powinien zapewnić środki do dezynfekcji, na przykład przy wejściu na plażę, przy toaletach czy punktach gastronomicznych. Ponadto trzeba zachować dwumetrową odległość od siebie, z wyłączeniem osób wspólnie zamieszkujących. Unikajmy też bardzo zatłoczonych plaż, szczególnie dbajmy o czystość i higienę – mycie i dezynfekcję rąk. Korzystajmy z własnego sprzętu i przyborów toaletowych. Jeśli mamy jakiekolwiek objawy chorobowe, zostańmy w domu – dodaje Robert Orzechowski.

Sezon kąpielowy w większości zbiorników potrwa do 31 sierpnia.

Nowy numer!
36/2020 36/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO