Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Mniej chętnych po karty EKUZ. W czasie pandemii dokument może być jeszcze bardziej przydatny

poniedziałek, 06 lipca 2020 11:01 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Ponad 12 tysięcy Kart Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego wydał w tym roku świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to ponad 40 tysięcy kart. Każdy kto wyjeżdża za granicę powinien pamiętać o wyrobieniu tego dokumentu, szczególnie teraz w dobie pandemii koronawirusa.

Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ, w tym roku zainteresowanie kartami EKUZ jest zdecydowanie mniejsze niż w latach ubiegłych.

– Część osób zrezygnowała z wyjazdów zagranicznych ze względu na epidemię koronawirusa i dlatego nie miała potrzeby wyrabiania karty. Mniejsza liczba wydawanych kart to też wynik tego, że w ostatnich latach ciągle był wydłużany okres karty, na jaki jest ważna. Dla przypomnienia dla emerytów, dzieci i młodzieży do lat 18 jest to pięć lat, dla pozostałych osób trzy lata lub półtora roku. Dlatego też spora grupa pacjentów nie wyrabia kart, ponieważ już je posiada – dodaje rzecznik.

Kartę EKUZ można wyrobić w Punkcie Obsługi Pacjenta  NFZ, jednak Fundusz rekomenduje, aby robić to elektronicznie.

– Najlepiej zeskanować dokument i wysłać mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przy użyciu platformy  ePUAP. Można też to zrobić tradycyjną pocztą, tylko w tym przypadku trzeba doliczyć kilka dni zanim ten wniosek do nas dotrze i kolejne - zanim go odeślemy. Gorąco zachęcamy osoby, które planują wyjazd zagraniczny do tego, aby wyrobiły kartę. Cały czas mamy epidemię koronawirusa i w sytuacji zakażenia zagranicą będziemy mogli być leczeni na takich zasadach jak obywatele kraju, na terenie którego jesteśmy – podkreśla rzecznik.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest pierwszym filarem pozwalającym nam uniknąć lub zmniejszyć  opłaty za usługi medyczne  na terenie Unii Europejskiej i obszaru płatniczego EFTA. Nie powinniśmy nigdy o niej zapominać, jeżeli chcemy jechać za granicę. W przypadku wakacji aktywnych warto także uzupełnić EKUZ o dodatkowe, prywatne ubezpieczenie.

Nowy numer!
36/2020 36/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO