Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

REGION

6,5 miliona złotych dofinansowania dla szkół z regionu na wdrożenie technologii komputerowych

środa, 01 lipca 2020 16:45 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego zadecydował o przyznaniu 6, 5 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej dla 21 projektów, których celem jest wprowadzanie technologii komputerowych do szkół. W całym regionie skorzysta z nich 3400 osób.

Jak informuje wicemarszałek Renata Janik, nowe projekty RPO będą realizowane w 25 szkołach, m. in. w Kielcach, Skarżysku-Kamiennej, Jędrzejowie, Zagnańsku, Makoszynie, Nowej Słupi, Bilczy.

– W zajęciach weźmie udział prawie 3 tysiące uczniów. Autorzy zaplanowali dla dzieci i młodzieży różnorodne zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem komputerów, internetu oraz sprzętu multimedialnego. Wachlarz pomysłów jest szeroki – od wzbogacania lekcji o elementy multimedialne, aż po zajęcia w formule warsztatowej, opartej na pracy zespołowej nad rozwiązywaniem konkretnych problemów, w atmosferze znacznie odbiegającej od zwykłych zajęć szkolnych. Nowoczesne technologie to dla młodych ludzi codzienność. Interesują się nimi, a autorzy projektów wykorzystują to zainteresowanie, by uczyć – mówi Renata Janik.

Oprócz uczniów, z projektów skorzystają także nauczyciele – ponad 400 pedagogów weźmie udział w różnorodnych kursach i szkoleniach, przygotowujących ich do prowadzenia zajęć i lekcji z wykorzystaniem komputerów i multimediów.

– Szkoły przeznaczą część funduszy na rozbudowę sieci internetowych i zakupy sprzętu do pracowni komputerowych – podkreśla wicemarszałek Janik. – W części placówek brakuje sprzętu komputerowego, a w części jest on już przestarzały. O skali potrzeb świadczą liczby – w tych 21 nowych projektach RPO, którym przyznano dofinansowanie, zaplanowano zakupy ponad 500 zestawów komputerowych. A przecież są one tylko jednym z elementów infrastruktury informatycznej w każdej szkole, jedną z pozycji w rozbudowanych budżetach projektów – uzupełnia.

Przykładem nieszablonowego podejścia do edukacji jest projekt „Lego – przygoda z nauką w Bolminie”, który przeprowadzi Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Św. Jana Pawła II w Bolminie, w gminie Chęciny. Placówka planuje kupić kompletne wyposażenie do szkolnej „Lego – pracowni”. Zestawy klocków Lego, które będą wykorzystywane w projekcie, zawierają procesory, silniczki elektryczne i różnego rodzaju czujniki – ruchu, dźwięku, światła. „Klocki” można łączyć w różnorodnych konfiguracjach, budować z nich maszyny i roboty, reagujące na określone bodźce i wykonujące zaplanowane operacje. Zestawy są projektowane i programowane z użyciem laptopów i tabletów.

W ramach projektu 20 nauczycieli zgłębi tajniki prowadzenia zajęć w nowy sposób podczas szkoleń w Lego Education Studio. Szkolenia będą uwzględniały tworzenie scenariuszy zajęć pozalekcyjnych z poszczególnych przedmiotów, dla dzieci na różnym etapie nauki. Będą zawierały również elementy pomocy logopedycznej oraz psychologiczno-pedagogicznej. Nauczyciele wykorzystają zdobytą wiedzę i nowy sprzęt do poprowadzenia zajęć dla 98 uczniów z klas I – VIII, z wykorzystaniem zestawów edukacyjnych firmy Lego, pozwalających na łączenie zabawy z nauką. Tego typu zajęcia kształtują jednocześnie kompetencje matematyczne, techniczne, językowe i społeczne.

Nowy numer!
36/2020 36/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO