Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Wkrótce ruszają nabory wniosków do programu „Moja woda”

piątek, 26 czerwca 2020 14:41 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Od pierwszego lipca można składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu „Moja woda”. Projekt ma na celu wykorzystywanie zgromadzonej wody opadowej i roztopowe, w obrębie nieruchomości objętej przedsięwzięciem.

Jak zaznacza Szymon Tumielewicz, przewodniczący Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, program pozwala na zatrzymanie wody opadowej w miejscu jej powstania.

- Podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Nadzorczej przyjęto do realizacji uchwałę w sprawie programu  „Moja woda”. Program ruszy od lipca i jest adresowany do osób indywidualnych, które będą mogły dostać dotację na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych – mówi Tumielewicz.

Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach zapewnia, że program będzie realizowany jak najszybciej.

- Chcemy by jak największa liczba osób skorzystała z funduszy. Już dziś nasze placówki rozpoczynają przygotowania do przyjmowania wniosków. Dofinansowanie wynosi do pięciu tysięcy złotych i  będziemy je przekazywać mieszkańcom najszybciej jak to możliwe – informuje Gliwiński.

Wiceminister Anna Krupka zauważa, że projekt jest dowodem współpracy między Ministerstwem Klimatu, a Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska.

- Dzięki wspólnym działaniom udało się zrealizować program retencji przydomowej. Naszym celem jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatycznych.

Senator Krzysztof Słoń dodał, że „Moja woda” to program, który troszczy się o bogactwo naturalne.

- Każdy z nas powinien dbać o środowisko. Polska ma poważne trudności jeśli chodzi o zasoby wodne, dlatego te kwestie są tak ważne. Program „Moja woda” jest pierwszym krokiem w kierunku budowania świadomości społecznej.

Wnioski do programu składa się do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, do końca lipca. Dofinansowanie będzie obejmowało zakup i montaż zbiorników naziemnych do zbierania wód opadowych. Maksymalna dotacja wynosi 4 tysiące złotych.

Nowy numer!
36/2020 36/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO