Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Mundurowi uruchomili mapę wypadków ze skutkiem śmiertelnym

piątek, 26 czerwca 2020 11:42 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Czas letni wiąże się ze wzmożonym ruchem na drogach i dużą liczbą autokarów wiozących dzieci i młodzież na wypoczynek. By zwrócić uwagę na skalę tragedii, do których dochodzi na ulicach, policjanci ponownie uruchomili mapę wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Zwrot podatków

Działania mundurowych i nawet najlepszy sprzęt z którego korzystają, nie zastąpią rozwagi i świadomości na drogach.

- Jeżeli kierowcy nie będą jeździć rozsądnie, to wciąż niestety będzie dochodzić do tragedii na drogach. By dotrzeć do świadomości ludzi, tak jak w zeszłym roku uruchomiliśmy wirtualną mapę wypadków śmiertelnych. Każdej doby nanoszone są na nią czarne punkty – w miejscu, w którym ktoś stracił życie – wyjaśnia Kamil Tokarski, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

W zeszłe wakacje na drogach województwa świętokrzyskiego doszło do 256 wypadków, w których zginęło 39 osób.

- Chcemy zmniejszyć liczbę tych tragicznych zdarzeń. Pragniemy, żeby ta mapa uświadomiła wszystkim, że każda czarna kropka to czyjaś śmierć, dramat dla całej rodziny. W tym roku na mapie będzie więcej szczegółów – pojawią się informacje o uczestnikach zdarzenia i rodzajach pojazdów. Życzymy sobie, by nie było na niej żadnych czarnych punktów, ale to zależy od wszystkich uczestników ruchu drogowego – dodaje Kamil Tokarski.

Policjanci przypomnieli też o swoich działaniach profilaktycznych i edukacyjnych.

- Jedną z takich akcji jest „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, która rozpoczyna się jutro. Natomiast już od 19 czerwca, nad kąpieliskami w Cedzynie i Chańczy zwiększyliśmy liczbę patroli policyjnych. Oprócz tego będziemy spotykać się z uczestnikami zorganizowanego wypoczynku i przypominać zasady bezpieczeństwa – mówi  insp. Marzena Piórkowska, naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Kielcach.

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO