Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Pierwsze dodatki solidarnościowe wypłacone. Komu przysługują?

czwartek, 25 czerwca 2020 15:22 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

ZUS wypłacił w całym kraju pierwsze dodatki solidarnościowe dla ok. 17 tys. osób na kwotę ponad 20 mln złotych. W województwie świętokrzyskim przez 4 dni wpłynęło 809 wniosków. Wypłacono już 359 z nich na kwotę blisko 430 tysięcy złotych.

Prawo do świadczenia przysługuje osobom, które po 15 marca 2020 roku straciły pracę lub ich umowa wygasła z powodu COVID-19. Świadczenie wynosi 1400 zł i można je pobierać maksymalnie przez 3 miesiące.

– O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Wszystkie nasze instytucje mają specjalnie przygotowane stanowiska informacyjne. Jeżeli ktoś nie ma dostępu do internetu, może skorzystać z pomocy pracownika ZUS w siedzibie Zakładu – mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy ZUS w województwie świętokrzyskim.

– O nowe świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku – dodaje rzecznik.

Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składkę emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE ZUS. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku dodatek solidarnościowy trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy w ciągu 7 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO