Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

11-latek ze świętokrzyskiego chce założyć pierwszy w Polsce wiejski ogród botaniczny

czwartek, 25 czerwca 2020 13:10 / Autor: Weronika Kępa
Źródło: Marek Lesiewicz
Weronika Kępa

Jedenastoletni Marek Lesiewicz z Klonowa to pasjonat ogrodnictwa. Każdą wolną chwilę poświęca na sadzenie, podlewanie i przycinanie roślin, a każdy zaoszczędzony grosz inwestuje w kupno nowych kwiatów i akcesoriów. Jego marzeniem jest utworzenie Wiejskiego Ogrodu Botanicznego służącego przede wszystkim osobom starszym i schorowanym.

- Od małego robiłem mamie bukiety i w ten sposób pokochałem rośliny. Z roku na rok mój ogród się powiększa i ta pasja we mnie rośnie - mówi Marek. - Najbardziej podobają mi się hortensje, trawy ozdobne, hosty, ale lubię też lilie, żurawki, magnolie i lawendę - dodaje.

Prawdziwy ogród botaniczny w opinii chłopca nie może istnieć bez studni, pieca chlebowego, altanki, ławek i stolików. Jednak ten cel finansowo przekracza jego możliwości. Wspólnie z rodzicami postanowił więc zorganizować zbiórkę pieniędzy. - Kieszonkowe, które dostaję, nie wystarcza. Dlatego chciałbym, żeby zbiórka się udała - stwierdza Marek.

Jak zapewnia chłopiec, jeśli marzenie uda się spełnić, przydomowy ogródek zamieni się w miejsce na wysokim poziomie, otwarte dla wszystkich miłośników natury. - Chciałbym, żeby ludzie choć na chwilę mogli tutaj zapomnieć o swoich kłopotach - zauważa.

Do tej pory chłopcu udało się zebrać blisko sześć i pół tysiąca złotych. Do celu wciąż jednak brakuje ponad 190 tysięcy. „Wierzymy ,że znajdzie się wśród was grono tych, którzy zechcą się wpisać w historię pierwszego w Polsce Wiejskiego Ogrodu Botanicznego” - czytamy na stronie.

Zbiórkę można wesprzeć pod linkiem: https://zrzutka.pl/dla-marka-malego-ogrodnika

Nowy numer!
36/2020 36/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO