Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Prognoza pogody na weekend nie rozpieszcza. Czego możemy się spodziewać?

czwartek, 25 czerwca 2020 13:00 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

W ciągu najbliższych dni pogoda w naszym regionie nie będzie nas rozpieszczać. Prognozowane są opady deszczu, burze oraz silny wiatr.

Jak informuje Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW, jeszcze dziś w naszym regionie mogą wystąpić burze.

– Prognozowana wysokość opadów do 30 mm, może wystąpić także grad. Wiatr w porywach podczas burzy osiągnie prędkość do 75 km/h. Najbliższy piątek, jak na czerwiec przystało, będzie bardzo ciepły, temperatury maksymalne od 25 do 27 stopni Celsjusza. Jednak tego dnia również prognozowane są burze. Wysokość opadów do 30 mm, a porywy wiatru do 80 km/h.  Jeśli zatem mamy jakieś rzeczy pozostawione na balkonie czy w ogrodzie, które mogą stwarzać niebezpieczeństwo, powinniśmy je zabezpieczyć. Nie stawiajmy także aut pod drzewami, bo połamane przez wiatr konary mogą spowodować straty – mówi Grzegorz Walijewski.

Podobnej pogody możemy spodziewać się w sobotę i niedzielę. – Na ten moment prognozy przewidują burzowy weekend. Front będzie przemieszczał się z zachodu na wschód  bardzo szybko, dlatego też synoptycy nie są w stanie określić, czy burze przyjdą do nas w sobotę czy w niedzielę. Pory wiatru mogą sięgać powyżej 80 km/h. Pomijając burze, będzie to ciepły weekend, temperatury mogą wynieść maksymalnie 28 stopni Celsjusza – dodaje rzecznik IMGW.

Co ma wpływ na burzową w ostatnim czasie pogodę i duszne powietrze? – W ostatnim czasie nad Polską zalegało bardzo wilgotne powietrze pochodzenia czarnomorskiego, które ma wpływ na gwałtowne burze. Takim powietrzem bardzo trudno się oddycha, a największy problem z nim mają meteoropaci. W najbliższym czasie będzie do nas napływało z zachodu powietrze polarne - morskie, które też będzie wilgotne – tłumaczy  Grzegorz Walijewski.

Tag:
Nowy numer!
36/2020 36/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO