Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Co z linią autobusową Kielce – Święty Krzyż?

czwartek, 25 czerwca 2020 12:43 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

O potrzebie utworzenia takiego połączenia mówi się już od dłuższego czasu. Brak skomunikowania Kielc ze Świętym Krzyżem doskwiera mieszkańcom, a o uruchomienie linii użyteczności publicznej apelują władze Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach.

O tym jak ważne jest utworzenie przejazdu Kielce – Święty Krzyż, mówiła na antenie Radia Em Elżbieta Śreniawska prezes MPK.

- Pamiętamy zapewnienia ze strony Urzędu Marszałkowskiego, że powstanie taka linia użyteczności publicznej. Jest ona niezmiernie potrzebna mieszkańcom, zwłaszcza w okresie letnim. Niestety, nic w tym zakresie się nie zmieniło i brak jakichkolwiek działań Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach czy Starostwa Powiatowego w Kielcach. A przypomnijmy, że dla linii użyteczności publicznej są przewidziane dofinansowania, nawet do trzech złotych na wozokilometr – wyjaśniała Elżbieta Śreniawska.

Do sprawy odniósł się także Mirosław Gębski, starosta kielecki.

- Jestem za powstaniem takiej linii  i jak najbardziej będę kibicować temu pomysłowi. Przy spotkaniu z marszałkiem województwa świętokrzyskiego na pewno poruszę ten temat, ponieważ to w jego kompetencjach leży taka inicjatywa – stwierdził.

Poprosiliśmy o komentarz także władze Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

- Już od ubiegłego roku jesteśmy włączeni w dyskusję na temat uruchomienia takich połączeń. Rozmawiamy z gminą Kielce, Górno, Bieliny i Nowa Słupia. Próbujemy znaleźć rozwiązanie, które pozwoli na powstanie linii Kielce – Święty Krzyż. Będziemy także wnioskować do radnych sejmiku o wygospodarowanie na nią pieniędzy. Nie będzie to jednak połączenie o charakterze użyteczności publicznej – zaznacza Anna Grzela, dyrektor Departamentu Infrastruktury, Transportu i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

Jak wyjaśnia, do dofinansowania nie kwalifikują się linie gminne, które łączą się z gminą miejską.

- W związku z tym to województwo udzielałoby pomocy finansowej podmiotom, przez które przebiegałaby linia komunikacyjna. W tej chwili oczekujemy na odpowiedź od władz gmin na nasze pismo, mamy nadzieję że dojdzie do porozumienia – dodaje.

Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty formalne i prawne, połączenie autobusowe Kielce – Święty Krzyż mogłoby powstać najwcześniej we wrześniu.

O linię autobusową aktywnie zabiega Mariusz Gosek, poseł  Prawa i Sprawiedliwości.

- Mam nadzieję, ze ten pomysł w końcu dojdzie do skutku. Zawsze mocno się w to angażowałem i w maju prawie udało się tę linię uruchomić. Wtedy na przeszkodzie stanęła pandemia, liczę na to że tym razem mieszkańcy doczekają się skomunkowania Kielc ze Świętym Krzyżem - komentuje.

Nowy numer!
36/2020 36/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO