Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Nowoczesny tomograf kupiony za pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości wykonał już ponad dwa tys. badań

wtorek, 23 czerwca 2020 14:06 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Blisko dwa tysiące pacjentów zostało przebadanych tomografem komputerowym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze. Sprzęt, który działa od lutego w tamtejszej lecznicy, został zakupiony za pieniądze pochodzące z Funduszu Sprawiedliwości.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas wizyty w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze podkreślił, że zakupiony tomograf jest niezbędny to szybkiej diagnostyki.

– Tutaj trafiają często osoby po wypadkach czy pacjenci, którzy potrzebują szybkiej diagnozy warunkującej skuteczne ratowanie życia i zdrowia. Wiedząc o takiej potrzebie, podjąłem decyzję o sfinansowaniu  w ramach Funduszu Sprawiedliwości tego najbardziej potrzebnego sprzętu medycznego – mówił minister Ziobro. 

– Wiemy, że potrzeby szpitali województwa świętokrzyskiego dotykają też innych sfer działalności medycznej. Dlatego kupiliśmy także inny sprzęt do szpitali w regionie, m.in. aparaty USG, jak również znaleźliśmy środki na dodatkowe wsparcie personelu medycznego – dodał.

Jak zaznaczyła Marzanna Bełtowska-Gołuch, zastępca dyrektora ds. adminisytracyjno-organizacyjnych placówki, nowy tomograf znacznie zwiększa możliwości diagnostyczne. – Urządzenie jest bezpieczne dla pacjentów, ponieważ ma możliwość redukcji dawki w zależności od potrzeb diagnostycznych. Stary aparat zakupiony w 2010 roku, zamortyzował się w 2016 i jego możliwości diagnostyczne były ograniczone, często się psuł, co powodowało przestoje w badaniach. Do tego dochodziły koszty związane z transportem pacjentów do Kielc, aby wykonać im badania – powiedziała Marzanna Bełtowska-Gołuch.

Nowy tomograf pracuje w szpitalu w Czerwonej Górze od 17 lutego, koszt urządzenia to 3,5 miliona złotych. Ministerstwo sprawiedliwości wspiera również jednostki OSP w regionie, z Funduszu Sprawiedliwości trafiło do nich już 11 milionów złotych.  

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO