Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Blisko 300 jednostek OSP z regionu zakupi nowy sprzęt i wyposaży strażnice

poniedziałek, 22 czerwca 2020 13:52 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

 286 jednostek OSP z województwa świętokrzyskiego otrzymało dofinansowanie na zakup sprzętu i wyposażenie strażnic.

Zwrot podatków

Jak podkreśla Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska, wszystkie jednostki, które złożyły wniosek o dofinansowanie, otrzymały wsparcie. – Do każdej  trafi ponad 6 tysięcy złotych, łączna suma to  blisko 1 milion 750 tysięcy złotych. To rekordowa liczba dofinansowań.  Dla porównania w minionym roku było to 100 jednostek Jednocześnie ogłaszamy nabór na termomodernizację jednostek OSP. Celem programu jest oszczędzanie energii cieplnej i elektrycznej – mówi Gliwiński.

Jak podkreśla Anna Krupka, minister sportu,  bezpieczeństwo jest priorytetem obecnego rządu. – Bardzo cieszą środki, które będą przeznaczone właśnie na zwiększenie bezpieczeństwa. Bez wątpienia sprzęt dla OSP i program termomodernizacji, jest ogromną inwestycją w bezpieczeństwo. To także wyraz naszego podziękowania za ciężką i bezinteresowną służbą na rzecz drugiego człowieka – dodaje minister Krupka.

Poseł Agata Wojtyszek zwraca uwagę, że sprzęt, którym dysponują strażacy na bieżąco się zużywa. – Praca strażaków jest nieoceniona, dlatego tak ważne jest aby dysponowali oni dobrym sprzętem. Dziękujemy strażakom za to, że są wtedy kiedy jest taka potrzeba, w czasie pożarów, wypadków komunikacyjnych czy klęsk żywiołowych – dodaje poseł Wojtyszek.

Poseł Bartłomiej Dorywalski, zaznacza, że w ostatnim czasie strażacy walczą ze skutkami nawalnych deszczy. – Na pierwszym miejscu w takich sytuacjach jest pomoc druhów z OSP. W sumie na te dwa programy czyli na zakup sprzętu i termomodernizację przeznaczona jest kwota ponad 4 miliony złotych. Z pewnością te środki pozwolą na doposażenie w sprzęt, który jest niezbędny przy ratowaniu życia, zdrowia i mienia potrzebujących – mówi poseł Dorywalski.

Senator Krzysztof Słoń podkreśla, że strażacy w Polsce cieszą się ogromnym zaufaniem społecznym. – Trudno więc tej grupy nie wspomagać po to, by jeszcze skuteczniej mogła udzielać pomocy. Mam nadzieję, że sprzęt który trafi w ręce świętokrzyskich strażaków będzie jak najlepiej  wykorzystany – dodaje senator Słoń.

Brygadier Grzegorz Rajca, zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej zaznaczył, że sprzęt, który zostanie zakupiony dzięki dofinansowaniu jest niezbędny do prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych. – Wierzę, że ten sprzęt będzie w pełni wykorzystany przez druhów z OSP, którzy w ramię w ramię działają ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej  dodaje.

Do OSP w regionie na zakup sprzętu trafi 1 milion 750 tysięcy. W tym 750 tys. z WFOŚiGW w Kielcach, a milion złotych z NFOŚiGW w Warszawie. Natomiast na termomodernizację strażnic przeznaczone zostaną środki w kwocie 2 miliony 600 tysięcy.

Tag:
Nowy numer!
36/2020 36/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO