Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Marszałek Bętkowski odpowiada na list Komisji Europejskiej dotyczący ideologii LGBT

środa, 17 czerwca 2020 12:05 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski odpowiedział na list Komisji Europejskiej dotyczący uchwały władz regionu sprzeciwiającej się ideologii LGBT. Uważa, że nikt nie jest dyskryminowany.

Komisja Europejska stwierdziła, że ubiegłoroczna uchwała Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego stoi w sprzeczności z wartościami zapisanymi w Traktacie o Unii Europejskiej, a przedstawiciele mniejszości mogą czuć się dyskryminowani. "Istnieje ryzyko, że beneficjenci funduszy unijnej polityki spójności, którzy przyjęli wyżej wspomniane stanowiska, dyskryminowaliby społeczność LGBT w swoich działaniach. Komisja pragnie podkreślić, że wyznaczanie stref, które są wolne od LGBT lub w których społeczność LGBT jest niemile widziana, stanowi działanie sprzeczne z wartościami określonymi w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej" - czytamy w liście, który otrzymał marszałek województwa świętokrzyskiego.

Dokument podpisali Marc Lemaître, dyrektor generalny do spraw Polityki Regionalnej i Miejskiej w KE oraz Joost Korte, dyrektor generalny do spraw zatrudnienia. Podobny list został wysłany również do marszałków województwa łódzkiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Marszałek Bętkowski przekonuje, że władze województwa nikogo nie dyskryminują.

– Komisja Europejska w swoim piśmie sugeruje, że obawia się, iż w naszym województwie osoby o innych przekonaniach, orientacjach i zapatrywaniach są dyskryminowane i poddawane presji. Uważam, że w stanowisku, jakie podjął Sejmik nie ma takich gróźb i takiego tonu – mówi marszałek Bętkowski.

– Odnosimy się tylko do tego, że jest to nasz protest przeciwko pewnej indoktrynacji oraz afirmacji tej ideologii, której my nie akceptujemy i nie chcemy, żeby była wdrażana szczególnie w oświacie i procesach dydaktyczno-wychowawczych – dodaje marszałek.

Nowy numer!
36/2020 36/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO