Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Ponad 90 procent mieszkańców gminy Masłów z dostępem do kanalizacji

środa, 03 czerwca 2020 14:28 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Wodociągi Kieleckie podpisały umowę z wykonawcą, który zrealizuje ostatni etap budowy kanalizacji w północnej części gminy Masłów, w Ciekotach. Inwestycja jest częścią większego projektu pod nazwą  „Poprawa gospodarki ściekowej na terenie kieleckiego obszaru metropolitalnego” współfinansowanego z funduszy europejskich.

Jak informuje wójt gminy Masłów, Tomasz Lato, inwestycja ma długość ponad 35 kilometrów sieci kanalizacyjnej, 700 przyłączy, a ostatni etap obejmuje blisko 10 kilometrów kanalizacji. – To zadanie doprowadzi do tego, że w każdym sołectwie naszej gminy będzie dostęp do kanalizacji. Wpłynie to pozytywnie na ochronę środowiska,  ale też komfort życia mieszkańców oraz ceny działek i przyciągnie przedsiębiorców – dodaje wójt.

Po zakończeniu inwestycji  ponad 90 procent mieszkańców gminy Masłów będzie miało dostęp do nowoczesnej kanalizacji.

- Wielu ludziom kanalizacja kojarzy się tylko z rurami zakopanymi pod ziemią, a jest to znacznie większe przedsięwzięcie. Tylko w tym kontrakcie budujemy aż pięć pompowni ścieków, bez których nie mogłyby one trafić do oczyszczalni w Sitkówce, bo mamy górzysty teren. To również odcinki należące do sieci, które pozwalają przyłączać domy – mówi Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich.

Władze gminy Masłów, Wodociągi Kieleckie oraz Międzygminny Związek Wodociągów i Kanalizacji w Kielcach zorganizowały również dofinansowanie dla właścicieli nieruchomości na budowę przyłączy. Mieszkańcy płacą ryczałt 1500 zł, a pozostałe koszty, sięgające czasami kilku tysięcy złotych, są dofinansowane. – Do tej pory wręczyliśmy mieszkańcom 700 umów na przyłącza, z czego 600 już wróciło do nas podpisanych. To bardzo dobry wynik – podkreśla Tomasz Lato.

Pięć pompowni ścieków i 9,9 km kanalizacji powstanie w Ciekotach do października tego roku. Wartość przedsięwzięcia to blisko 9 milionów złotych.

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO